Korisliigan sarjakärki hankki uuden laiturin – “Paljon kaivattua kovuutta ja urheilullisuutta”
Korisliigaa johtava Salon Vilpas hankki vahvistusta laituriosastolleen D.J. Fennerin loukkaantumisen jälkeen. Seura solmi loppukauden sopimuksen 30-vuotiaan Antonio Ballardin kanssa.
Kokenut laitahyökkääjä saapunee Saloon alkuviikosta. Vilppaan ulkomaalaisvahvuuteen kuuluvat Ballardin lisäksi Jamie Skeen, Diante Baldwin, Brandon Taylor sekä viidentenä vahvistuksena jatkava Remond Brown.
193-senttinen ja satakiloinen Ballard valmistui vuonna 2011 Miamin yliopistosta 12.6 pisteen ja 6.6 levypallon tehoilla ja teki sen jälkeen kovaa jälkeä Kanadan NBL-liigassa kahden kauden ajan. Hän johdatti Island Stormin kahdesti finaaleihin ja 2014 hänet valittiin vuoden laituriksi. Kanadan kausien tehot kirjattiin luvuin 14.9/10.4 ja 21.6/9.9.
Vaahteralippumaasta tie vei Eurooppaan ja Sveitsin LNA-liigaan. Ensimmäinen kausi Lugano Tigersin riveissä päättyi välieriin ja Ballard teki 31 ottelussa 20.3 pistettä ja napsi 6.1 levypalloa. Sen jälkeen laituri siirtyi Ranskan LePorteliin (11.1/6.9) kunnes oli aika palata takaisin Sveitsiin.
Kauden 2016-2017 päätteeksi miehen kaulaan ripustettiin hopeamitali Geneve Lionsissa ja Ballard tilastoi lukemat 17.5/8.7. Ura jatkui Sveitsissä myös viime kaudella, jolloin hän johdatti Union Neuchatelin välieriin tilastoilla 15.1/6.9. Kauden kolmosprosentti oli uran paras, 52.6%.
– Ballardin pitäisi tuoda meille paljon kaivattua kovuutta ja urheilullisuutta molempiin päihin. Pelaajana hän on ns. all-round laituri, joka operoi monipuolisesti. Hän on poikkeuksellinen levypallopelaaja omalle pelipaikalleen. Sen pitäisi avata meille mahdollisuuksia juosta kenttää ja saada toisia yrityksiä hyökkäyspäässä. Kuulemamme perusteella kyseessä on kokenut ammattilainen, joka tekee kovasti töitä joukkueen menestyksen eteen, toteaa päävalmentaja Joonas Iisalo seuran sivuilla.
Vilppaan kahden pelin viikko alkaa keskiviikkona Nokialla ja jatkuu perjantaina Salohallissa Korihaita vastaan.
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Saksan maajoukkuetähti Daniel Theis kritisoi Tony Parkeria voimakkaasti
- Susijengin kokoonpano MM-karsintapeleihin Ruotsia ja Viroa vastaan valittu
- LeBron Jamesin jahkailu esti eurooppalaisen NBA-unelman
- Nikola Jokicilta huima arvio: ”Hänestä voi ehdottomasti tulla paras ikinä”
- DeMar DeRozanin uusi seura selvisi – tähtilaituri tulee olemaan avainroolissa
- Klay Thompson metsästää mestaruutta – vaihtamassa joukkuetta itään
- Kovan tason vahvistus ei saapunut Suomeen – Kipinä hankki tilalle donkkikoneen
- Lassi Tuovi kertoi SuomiKorikselle Utah Jazzin iskukyvystä ensi kaudella
- Upean Susijengi-debyytin pelannut Okku Federiko: ”Tämä ottelussa yllätti”
- Susijengi kaatoi Islannin harjoitusottelussa – Edon Maxhuni oli ilmiliekeissä
- Lapuan Korikobrat ei ole julkaissut yhtään sopimusta – seura kommentoi SuomiKorikselle
- Upean Susijengi-debyytin pelannut Okku Federiko: ”Tämä ottelussa yllätti”
- Täysi pimento! Susijengin faneille tyly ilmoitus
- Oman kylän kasvatti palaa Kotkaan – KTP-Basket jysäytti taas
- LeBron Jamesin jahkailu esti eurooppalaisen NBA-unelman
- Susijengin kokoonpano MM-karsintapeleihin Ruotsia ja Viroa vastaan valittu
- Kovan tason vahvistus ei saapunut Suomeen – Kipinä hankki tilalle donkkikoneen
- James Harden palaa Clevelandiin jättisopimuksella – tilanteessa on riskinsä
- Nikola Jokicilta huima arvio: ”Hänestä voi ehdottomasti tulla paras ikinä”
- Susijengi kaatoi Islannin harjoitusottelussa – Edon Maxhuni oli ilmiliekeissä