Korisliigan sarjakärki hankki uuden laiturin – “Paljon kaivattua kovuutta ja urheilullisuutta”
Korisliigaa johtava Salon Vilpas hankki vahvistusta laituriosastolleen D.J. Fennerin loukkaantumisen jälkeen. Seura solmi loppukauden sopimuksen 30-vuotiaan Antonio Ballardin kanssa.
Kokenut laitahyökkääjä saapunee Saloon alkuviikosta. Vilppaan ulkomaalaisvahvuuteen kuuluvat Ballardin lisäksi Jamie Skeen, Diante Baldwin, Brandon Taylor sekä viidentenä vahvistuksena jatkava Remond Brown.
193-senttinen ja satakiloinen Ballard valmistui vuonna 2011 Miamin yliopistosta 12.6 pisteen ja 6.6 levypallon tehoilla ja teki sen jälkeen kovaa jälkeä Kanadan NBL-liigassa kahden kauden ajan. Hän johdatti Island Stormin kahdesti finaaleihin ja 2014 hänet valittiin vuoden laituriksi. Kanadan kausien tehot kirjattiin luvuin 14.9/10.4 ja 21.6/9.9.
Vaahteralippumaasta tie vei Eurooppaan ja Sveitsin LNA-liigaan. Ensimmäinen kausi Lugano Tigersin riveissä päättyi välieriin ja Ballard teki 31 ottelussa 20.3 pistettä ja napsi 6.1 levypalloa. Sen jälkeen laituri siirtyi Ranskan LePorteliin (11.1/6.9) kunnes oli aika palata takaisin Sveitsiin.
Kauden 2016-2017 päätteeksi miehen kaulaan ripustettiin hopeamitali Geneve Lionsissa ja Ballard tilastoi lukemat 17.5/8.7. Ura jatkui Sveitsissä myös viime kaudella, jolloin hän johdatti Union Neuchatelin välieriin tilastoilla 15.1/6.9. Kauden kolmosprosentti oli uran paras, 52.6%.
– Ballardin pitäisi tuoda meille paljon kaivattua kovuutta ja urheilullisuutta molempiin päihin. Pelaajana hän on ns. all-round laituri, joka operoi monipuolisesti. Hän on poikkeuksellinen levypallopelaaja omalle pelipaikalleen. Sen pitäisi avata meille mahdollisuuksia juosta kenttää ja saada toisia yrityksiä hyökkäyspäässä. Kuulemamme perusteella kyseessä on kokenut ammattilainen, joka tekee kovasti töitä joukkueen menestyksen eteen, toteaa päävalmentaja Joonas Iisalo seuran sivuilla.
Vilppaan kahden pelin viikko alkaa keskiviikkona Nokialla ja jatkuu perjantaina Salohallissa Korihaita vastaan.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Kesän toinen supertähtisiirto – läntinen konferenssi vahvistuu entisestään
- Miikka Muurisen poisjääntiin ei liity draamaa
- Eurooppa ei menestynyt NBA-draftissa
- Tältä näyttää suomalaisten NBA-joukkueet varaustilaisuuden jälkeen
- NBA Draft 2026: näissä varauksissa SuomiKoris osui nappiin
- Miikka Muurisesta pidettiin suut supussa
- Aikamoinen kiinnitys: NBA-supertähden yliopistokaveri Korisliigaan
- Susijengin päävalmentaja paljasti – tällainen merkitys Lauri Markkasella on Suomelle
- Susijengin päävalmentaja kertoi – Suomen otteluissa on näkynyt uusi ilmiö
- Susijengin mukaan palannut Lauri Markkanen kommentoi tulevaisuuttaan Utah Jazzissa
- Aikamoinen kiinnitys: NBA-supertähden yliopistokaveri Korisliigaan
- Miikka Muurisesta pidettiin suut supussa
- Mittava analyysi: SuomiKoris laittoi varaustilaisuuden tähdet järjestykseen
- Tässä on Susijengin kokoonpano MM-karsintoihin
- Jättisiirto tapahtui: Giannis Antetokounmpo vaihtaa seuraa
- Washington Wizards laittoi rahat tiskiin – hurja sopimus supertähdelle
- Susijengin päävalmentaja kertoi – Suomen otteluissa on näkynyt uusi ilmiö
- Mikael Jantunen juhlii mestaruutta
- NBA Draft 2026: näissä varauksissa SuomiKoris osui nappiin
- Tältä näyttää suomalaisten NBA-joukkueet varaustilaisuuden jälkeen