Vilpas nosti nuoren lupauksen rinkiinsä – ”Haluaa selvästi kehittyä koripalloilijana”
Salon Vilppaan päävalmentaja Ville Tuominen on nostanut seuran 15-vuotiaan lupauksen Tuukka Juntusen edustusjoukkueen harjoitusrinkiin.
Suomen U16-maajoukkueessa pelaavalla Juntusella riittää puuhaa ensi kaudella, sillä nuorukainen voidaan nähdä peräti neljän eri joukkueen paidassa.
193-senttinen laituri teki maajoukkuedebyyttinsä tammikuussa Latviaa vastaan Tallinnassa ja kesän aikana maaotteluita kertyi tilille 12. Kesän huippukohta osui heinäkuiseen Kroatia-peliin, jossa Juntunen osui 14 pisteen edestä.
Nuorta lupausta viisi vuotta Vilppaassa Ari Vihiniemen kanssa valmentanut Esa Mäkynen myöntää, että kyseessä on mielenkiintoinen projekti.
– Tuukka on myös erittäin lupaava yleisurheilija, joka haluaa selvästi kehittyä koripalloilijana. Hän on saavuttanut meillä kaksi SM-pronssia ja on erittäin tunnollinen harjoittelija. On kaavailtu, että edustusjoukkueen ohella Tuukka tulee pelaamaan SM-sarjaa Vilppaan U16-pojissa ja osallistuu myös aikataulujen puitteissa Vilppaan U19 (Jussi Savolainen) ja I divisioona B:n PeU Basketin (Samu Kaaresvirta) toimintaan, kertoo Mäkynen Vilppaan sivuilla.
LUE MYÖS:
- James Hardenille iso merkkipaalu
- Lauri Markkaselle todella tyly selkäsauna – alku käsittämätön
- Nyt se on ohi – LeBron Jamesin putki jatkui lähes 19 vuotta
- Voitto jälleen – Lauri Markkanen tekee eron
- NBA:n megatähti pitkään sivussa
- NBA:n veteraanitähdelle tyly ilmoitus
- Italian NBA-ikoni teki päätöksensä
- Toimittajan villi visio: NBA:ssa jysähtää – 212 miljoonan dollarin tähti vaihtaa maisemaa?
- Tuomas Iisalon voittokulku ohi
- IL: Susijengin kaksikko joutui sanomaan ”ei kiitos” Alexander Stubbille
- Suru-uutinen: 20-vuotias koripallolupaus loukkaantui ottelussa – kuoli sairaalassa
- IL: Susijengin kaksikko joutui sanomaan ”ei kiitos” Alexander Stubbille
- Lauri Markkanen sai juonenpäästä kiinni – yllättävä tulos
- NBA:n sisäpiiriläinen: Lauri Markkasen tilanteessa yllättävä käänne
- Näin Lauri Markkanen kommentoi kuumia siirtohuhuja
- Italian NBA-ikoni teki päätöksensä
- Toimittajan villi visio: NBA:ssa jysähtää – 212 miljoonan dollarin tähti vaihtaa maisemaa?
- Tuomas Iisalon voittokulku ohi
- Susijengin tilanne on yhä haastava
- Sasu Salin nousee pian huimaan kerhoon – Hanno Möttölä jää taakse