BC Nokia nappasi NBA-pelaajan pikkuveljen – ”Riskejä on olemassa”

BC Nokian Korisliiga-joukkue on tehnyt pelaajasopimuksen 22-vuotiaan Kalin Fisherin kanssa. Takakentällä viihtyvä Fisher siirtyy Näätiin suoraan Hamptonin yliopistosta.
188-senttinen Fisher pelasi neljä kautta Hamptonissa, jossa hän teki päätöskaudellaan Big South -konferenssissa keskimäärin 15,8 pistettä, 4,7 levypalloa, 3,2 syöttöä ja 1,9 riistoa ottelua kohden.
– Kuten aina tulokkaiden kanssa, niin riskejä on olemassa. Tero (Vasell) teki pohjatyön ja sai minut tietoiseksi Fisheristä. Hänen yliopistonsa on Virginiassa, joka on kotiosavaltioni. Tiesin heti monta ihmistä, joille soittaa saadakseni tietoa hänen persoonastaan. Hän vaikuttaa olevan hyväluonteinen pelaaja, jolla on potentiaali tehdä erinomainen ura Euroopassa, Näätien päävalmentaja Greg Gibson kertoo seuran tiedotteessa.
Fisherin vanhempi veli Jevon Carter pelasi tulokaskautensa NBA:ssa Memphis Grizzliesin riveissä, mutta hänet vaihdettiin kesän aikana Phoenix Sunsiin.
– Hänen valmentajansa sanoivat, että hänellä on paljon samanlaisia ominaisuuksia kuin veljellään. Hänen sitkeytensä ja kovuutensa herätti minun mielenkiintoni. Lisäksi hänellä on kyky ja halu puolustaa, kun taas hyökkäyspäässä hän on fiksu pelaaja. Kalinilla on paljon opittavaa eurooppalaisesta koripallosta, mutta uskomme, että hänen työmoraalinsa ja asenteensa on oikea.
Fisherin puolustuksesta kertoo jotain, että hän piti tammikuun lopussa NCAA:n viime kauden parhaimman pistemiehen Chris Clemonsin vain 14 pisteessä heidän keskinäisessä kohtaamisessaan – 30,1 pistettä ottelua kohden heittäneelle Clemonsille kyseessä oli hänen alin pistemääränsä koko kaudella.
Näätien ensi kauden joukkueeseen kuuluvat Fisherin lisäksi Tyler Flack, Shawn Hopkins, Lassi Nikkarinen, Daniel Dolenc, Niko Mattila, Teemu Sulonen ja Antti Ahonen. Harjoitusringin täydentävät Hugo Boman, Peetu Piirtola ja Topias Mead. Valmennuksesta vastaavat Greg Gibson, Tero Vasell ja Aleksi Koskinen.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Mikael Jantunen lähti Pariisista – tässä uusi seura
- Mestarien liigassa suomalaishaaste – vastassa Juventus
- James Harden jatkaa hurjalla palkalla
- Helsingin Seagullsin toiminta jatkuu
- LeBron James sai hurjan sopimuksen
- Belgia voitti koripallon Euroopan mestaruuden
- Suomalaisvalmentaja voitti mestaruuden Bundesliigassa
- Susijengin huippupelaaja siirtyy Italiaan
- Lauri Markkanen sai uusia seurakavereita
- Tässä ovat NBA:n kärkivaraukset
- Lauri Markkanen sai uusia seurakavereita
- Suomalaisvalmentaja voitti mestaruuden Bundesliigassa
- Helsingin Seagullsin toiminta jatkuu
- LeBron James sai hurjan sopimuksen
- Susijengin huippupelaaja siirtyy Italiaan
- James Harden jatkaa hurjalla palkalla
- Belgia voitti koripallon Euroopan mestaruuden
- Mikael Jantunen lähti Pariisista – tässä uusi seura
- Mestarien liigassa suomalaishaaste – vastassa Juventus