BC Nokia hankki uuden takamiehen kauden alla – ”Paljon johtajan ominaisuuksia”
Kuva: Getty Images
BC Nokia on hankkinut uuden ulkomaalaisvahvistuksen lauantaina alkavaan Korisliiga-kauteen, kun Nokialle saapui 25-vuotias takakentällä viihtyvä Demarcus Holland. Yliopistovuosien jälkeen G-Leaguessa pelanneella Hollandilla on edessään ensimmäinen vuosi Euroopassa.
Holland pelasi yliopistokoripalloa Big 12 -konferenssissa Texas Longhornsin riveissä neljän kauden ajan yhteensä 135 ottelua, joista aloituksessa 92 kertaa, keskiarvoinaan 5,2 pistettä, 2,8 levypalloa ja 1,6 syöttöä ottelua kohden. Toisella kaudellaan hänet valittiin konferenssinsa All-Defensive-joukkueeseen valmentajien toimesta.
Yliopiston jälkeen Holland on pelannut G-Leagueta South Bay Lakersissa ja Agua Caliente Clippersissä. Peliaikaa kahden kauden aikana on kertynyt keskimäärin 23,4 minuuttia ottelua kohden 8,0 pisteen, 3,9 levypallon ja 1,7 pisteen keskiarvoilla. Holland on myös pelannut NBA:n kesäliigaa Los Angeles Lakersissa.
– Demarcus pystyy pelaamaan molempia pelipaikkoja takakentällä. Hän pelasi paljon pelinrakentajaa yliopistossa, mutta pari viime vuotta hän on ollut heittävä takamies. Hän on fiksu pelaaja, jolla on paljon johtajan ominaisuuksia, päävalmentaja Greg Gibson kommentoi nokialaisten tiedotteessa.
Näädät on ollut Hollandin perässä jo pari kuukautta sitten. Kalin Fisherin loukkaantumisen vuoksi Greg Gibson otti Hollandiin yhteyttä ja yhteisymmärrys sopimuksesta syntyi. Fisherin tilanteesta tiedotetaan myöhemmin.
Näätien osalta Korisliiga-kausi alkaa lauantaina 28.9. Joensuussa, kun nokialaisia isännöi Kataja Basket.
LUE MYÖS:
- James Hardenille iso merkkipaalu
- Lauri Markkaselle todella tyly selkäsauna – alku käsittämätön
- Nyt se on ohi – LeBron Jamesin putki jatkui lähes 19 vuotta
- Voitto jälleen – Lauri Markkanen tekee eron
- NBA:n megatähti pitkään sivussa
- NBA:n veteraanitähdelle tyly ilmoitus
- Italian NBA-ikoni teki päätöksensä
- Toimittajan villi visio: NBA:ssa jysähtää – 212 miljoonan dollarin tähti vaihtaa maisemaa?
- Tuomas Iisalon voittokulku ohi
- IL: Susijengin kaksikko joutui sanomaan ”ei kiitos” Alexander Stubbille
- Suru-uutinen: 20-vuotias koripallolupaus loukkaantui ottelussa – kuoli sairaalassa
- IL: Susijengin kaksikko joutui sanomaan ”ei kiitos” Alexander Stubbille
- Lauri Markkanen sai juonenpäästä kiinni – yllättävä tulos
- NBA:n sisäpiiriläinen: Lauri Markkasen tilanteessa yllättävä käänne
- Näin Lauri Markkanen kommentoi kuumia siirtohuhuja
- Italian NBA-ikoni teki päätöksensä
- Toimittajan villi visio: NBA:ssa jysähtää – 212 miljoonan dollarin tähti vaihtaa maisemaa?
- Tuomas Iisalon voittokulku ohi
- Susijengin tilanne on yhä haastava
- Sasu Salin nousee pian huimaan kerhoon – Hanno Möttölä jää taakse