Korisliigan sarjajumbon kymmenen tappion putki katkesi – ”Olen kaivannut voiton jälkeisiä haastatteluita”

Uudenkaupungin Korihait teki viikon yllätyksen voittomalla Kouvot Kouvolassa luvuin 86–88. Kouvot on parhaillaan pohjimmaisena joukkueena playoff-viivan yläpuolella 20 sarjapisteellä, kun taas Korihait nosti oman pistesaldonsa kahdeksaan vihdoin kymmenen ottelua kestäneen tappioputkensa jälkeen.
Ottelu eteni äärimmäisen tiukkana alusta loppuun asti, ja Kouvot pysyi iskuetäisyydellä viimeisiin hyökkäyksiin saakka. Kotijoukkueen Vili Nyman tasoitti ottelun vapaaheittoviivalta vielä neljä sekuntia ennen loppusummeria, eikä Korihailla ollut jäljellä aikalisiä, mutta Korisliigaan vasta hiljattain paluun tehnyt Kevin Ware sinkosi kentän päästä päähän ja upotti sulavan puolenmatkan hyppyheiton.
– Heidän takamiehensä pääsivät vauhtiin lopussa, ja me aloimme rikkoa mutta väärissä tilanteissa. Olen todella tyytyväinen, että saimme silti vietyä voiton. Lopussa pohdin, aikovatko he träpätä minut, sillä olen nopea takamies. Pyrin lukemaan peliä ja yritin vain päästä niin pitkälle kenttää kuin mahdollista. Sitten vain heitin viimeisellä mahdollisella hetkellä, kertasi Ware ottelun jälkeen Koripalloliiton tiedotteen mukaan.
Waren tilastokorttiin kertyi ottelun aikana yhdeksän pistettä, viisi syöttöä ja kuusi levypalloa. Parhaan saldon Korihaista keräsi Richaud Pack, joka sai aikaan 23 pistettä. Kouvojen puolella joukosta erottui penkiltä tullut Avery Woodson 24 pisteellä, viidellä levypallolla ja kuudella syötöllä.
– Annoimme yhdellä harhasyötöllä mahdollisuuden Kouvolalle vielä voittaa tämä ottelu, mutta tällä kertaa kävi näin. Sanoin pojille ennen peliä, että olen kaivannut voiton jälkeisiä haastatteluita. Näitä en ole pitkään aikaan tehnyt, kommentoi Korihaiden päävalmentaja Jarno Nikula.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Totta se on – Susijengi EM-koriksen välieriin
- Veriviholliset kohtaavat EM-koriksen välierässä
- Georgia on Susijengille vaikea haaste
- Sasu Salin kansalta tulleista palautteista – ”Merkitsee paljon”
- Georgia on Susijengille vaikea haaste
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Tässä Susijengin puolivälierän alkamisaika
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Veriviholliset kohtaavat EM-koriksen välierässä
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Totta se on – Susijengi EM-koriksen välieriin
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä