Lahti Basketball hankki paluumuuttajan – ”Hän sopii loistavasti konseptiimme”
Lahti Basketball on tehnyt kahden vuoden sopimuksen Ville Karvosen, 23, kanssa. Karvonen palaa Lahteen kahden Loimaan Biisoneissa vietetyn vuoden jälkeen.
Karvonen edusti Lahti Basketballia sen historian ensimmäiset kolme vuotta ennen siirtymistä Loimaalle. Viime kaudella Biisoneiden riveissä Karvonen oli erittäin tehokas ja upotti keskimäärin 14.3 pistettä, otti 5.7 levypalloa ja antoi 2.9 syöttöä.
– On hienoa saada Ville takaisin kotiin. Hän sopii loistavasti konseptiimme erinomaisena avoimen kentän pelaajana ja hyvänä puolustajana. Hän tuo myös kivasti kokoa takakentällemme. Ville tulee pelaamaan kaikkia takakentän pelipaikkoja. Meille on tärkeää, että ei puhuta vain yhden kauden projektista. Odotan innolla, kuinka korkealle tasolle määrätietoinen ja kova työ Villen vie, kommentoi päävalmentaja Pieti Poikola Karvosen paluuta Lahteen seuran sivuilla.
– Todella hyvät fiilikset sopparista ja mahtava palata Lahteen muutaman vuoden tauon jälkeen. Tarkoitus oli päästä kovaan ja ammattimaiseen ympäristöön missä tehdään asioita oikein ja sen Lahti varmasti pystyy tarjoamaan. Juteltuani seuran ja valmentajan kanssa valinta ei tuottanut vaikeuksia, kommentoi Karvonen.
Lahti Basketballilla on sopimukset Ville Karvosen, Vesa Mäkäläisen, Henri Ventoniemen, Arttu Saarijärven, Alex Campbellin ja Ali Aholan kanssa.
LUE MYÖS:
- Vuoden 2024 ykköskierroksen varaukselle potkut – uusi joukkue löytyi heti
- Philadelphia 76ersiltä käsittämätön nousu – historiankirjat uusiksi kotiottelussa
- SuomiKoris ennakoi: NBA-kauden yksilöpalkinnot – ketkä vievät himotuimmat pystit?
- LeBron Jamesin riita Donald Trumpin kanssa jatkuu: ”Täydellinen häpeä”
- Olivier Nkamhouan vastuu kasvoi kohisten – Mikael Jantuselta hiljaisempi ilta
- Kataja Basket vahvisti rivejään eurokenttien konkari Jeremiah Baileyllä
- Kreikassa valtava sopupeliskandaali – koskettaa myös Euroliigaa
- NBA-tulokas hermostui Luka Donciciin – ”Menetin kaiken kunnioitukseni”
- NBA-kausi käyntiin suomalaisten osalta – Lauri Markkasella oli todella vaikeaa
- Anthony Edwards hurjana – vain Michael Jordan ja Wilt Chamberlain pystyivät samaan
- Kesällä kateissa ollut Tevaun Kokko palaa Korisliigaan – Tehree Horn Loimaa Bisonsiin
- Victor Wembanyamalta nolo ennätys NBA-kauden avauksessa
- Olivier Nkamhouan vastuu kasvoi kohisten – Mikael Jantuselta hiljaisempi ilta
- Mikael Jantunen jatkoi hyviä otteitaan Real Madridissa – pisteitäkin kertyi
- Barcelonalle nöyryyttävä tappio – Olivier Nkamhouan rooli kutistunut lisää
- NBA-tulokas hermostui Luka Donciciin – ”Menetin kaiken kunnioitukseni”
- Dwight Howardin ikoninen ura päättyi eksoottisessa korismaassa
- Kreikassa valtava sopupeliskandaali – koskettaa myös Euroliigaa
- Karhu Basket takaisin voittojen tielle – Vilpas haki voiton Loimaalta
- Vuoden 2024 ykköskierroksen varaukselle potkut – uusi joukkue löytyi heti