BC Nokia hankki kokeneen suomalaislaiturin – ”Tekee kaikkensa joukkueen eteen”
BC Nokia on tehnyt 1+1-mallisen pelaajasopimuksen Matias Ojalan, 30, kanssa.
199-senttinen laiturin tontilla viihtyvä Ojala on kokenut veteraani, joka on pelannut urallaan Korisliigaa jo kahdentoista kauden ajan. Suomen miesten maajoukkueessa, Susijengissä Ojalalle on kertynyt kolme ottelua, kun Järvenpään Koripalloseuran kasvatti pelasi ensimmäiset miesten maaottelunsa vuonna 2018 valmistavissa maaotteluissa.
Nokialle Ojala saapuu Kataja Basketista, jossa hän pelasi päättyneellä kaudella vähän vajaat kaksikymmentä minuuttia ottelua kohden 4,8 pisteen ja 3,0 levypallon keskiarvoilla.
– Saamme riveihimme veteraanin, joka on varustettu samalla työmoraalilla kuin muutkin. Matias ei välitä tilastoistaan ja tekee kaikkensa joukkueen eteen, Näätien päävalmentaja Greg Gibson kommentoi BC Nokian tiedotteessa.
Näätien päävalmentaja Gibsonilta ja Ojalalta löytyy yhteistä historiaa Loimaan Bisonsista kaudelta 2015/16.
– Jo Loimaalta tiedän, että hän tulee jokaiseen harjoitukseen ja antaa kaikkensa.
Korisliiga-urallaan hän on edustanut Porvoon Tarmoa, Kataja Basketia kahdesti, LrNMKY:tä, Kauhajoen Karhubasketia, Namika Lahtea, Bisons Loimaata sekä Salon Vilpasta. Kansainvälistä liigakokemusta häneltä löytyy FIBA Europe Cupista sekä VTB:stä.
Palkintokaappiin Ojalalle on kertynyt tähän mennessä kolme SM-hopeaa (2011, 2017, 2018) sekä Cup-voitto vuodelta 2011 Katajan paidassa.
BC Nokian ja Ojalan välisen pelaajasopimuksen toinen vuosi on molempien osapuolien välinen optiovuosi.
Ojalan lisäksi Näädillä on sopimukset Lauri Toivosen, Antero Lehdon, Michael Besselinkin, Lassi Nikkarisen ja Antti Ahosen kanssa. Päävalmentajana jatkaa Greg Gibson, jonka apuna ovat valmentaja Tero Vasell ja fysioterapeutti Tommi Tatti.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Alexander Stubb hehkutti Susijengiä
- Saksa voitti koripallon MM-kultaa
- Susijengi kaatui saappaat jalassa
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Totta se on – Susijengi EM-koriksen välieriin
- Georgia on Susijengille vaikea haaste
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Veriviholliset kohtaavat EM-koriksen välierässä
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Totta se on – Susijengi EM-koriksen välieriin
- Susijengi kaatui saappaat jalassa