Susijengi-kokemusta omaava takamies aloittaa kautensa Espanjassa – ”Haluan katsoa mistä minut on tehty”
Fiifi Aidoon ensimmäinen askel ulkomailla on Espanjan kolmostasolla, LEB Platassa, pelaava CB Benicarlo. Aidoo lähtee kauteen korkein tavoittein.
Aidoo siirtyi vuonna 2016 USA:n yliopistokentille, mutta palasi parin vuoden jälkeen takaisin Eurooppaan ja pelasi kaksi edelliskautta Korisliigassa Uran, Katajan sekä Kobrien joukkueissa. Nyt hänellä on edessään ensimmäinen kausi ulkomailla.
– Halusin ulkomaille sellaiseen paikkaan, joka olisi minulle paras vaihtoehto siinä hetkessä. Tavoitteeni ovat aina korkealla ja haluan kokeilla rajojani sekä nähdä mihin pystyn pelaajana. Haluan katsoa mistä minut on tehty, Aidoo kertoo Koripalloliiton sivuilla.
Aidoo jatkaa Alexander Madsenin ja Edon Maxhunin viitoittamalla tiellä, sillä he pelasivat niin ikään samassa sarjassa edellisvuosina. Madsen pelasi LEB Platassa kaksi kautta sitten ja Maxhuni viime kaudella. Aidoolla ei ole vielä tarkkaa kuvaa sarjan tasosta, sillä harjoituspelit ovat olleet pääasiassa sarjaporrasta ylempänä pelanneita joukkueita vastaan.
– Emme ole pelanneet meidän sarjan joukkueita vastaan vielä, mutta harjoitusten perusteella täällä on paljon taidokkaita pelaajia.
Ratkaisuvalmiilla takamiehellä on mieluinen rooli Benicarlossa.
– Hyökkäyksessä voin pelata enemmän yksi vastaan yksi –tilanteita, jos hyökkäys pysähtyy. Yritän päästä vastustajasta ohi ja ratkaista itse tai luoda jollekin muulle paikkaa. Minulla ei ole tiettyä roolia joukkueessa, vaan voin pelata aika vapaasti ja minulla on vapaat kädet.
Aidoo haluaa tulevalla kaudella vahvistaa omia vahvuuksiaan ja löytää oman peli-identiteettinsä.
– Haluan tällä kaudella keskittyä enemmän omaan peliini ja niihin asioihin, joissa olen hyvä sekä niihin joissa minulla on kehitettävää. Pitää tietää millainen pelaaja haluan olla ja rakentaa sitä kohti.
Benicarlo kohtaa kauden avauspelissään CB Pratin lauantaina.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Remu Raitanen jatkaa Korisliigassa – Susijengin laiturin kotiinpaluu
- Tätä asiaa Lauri Markkanen ihmetteli Susijengin ottelussa – ”Vähän turhauduin”
- Loppuunmyyty Veikkaus Areena sai mitä halusi – Lauri Markkanen: ”En vaihtaisi mihinkään”
- LeBron Jamesin agentti paljasti supertähden suunnitelmat
- Susijengi kaatoi Unkarin – näin suoriutuivat suomalaistähdet
- Nyt on nopeaa toimintaa – kaksi Korisliigan joukkuetta jo valmiina kauteen
- Näkökulma: Los Angeles Lakersin seurajohto epäonnistui – LeBron James antoi kaikkensa
- Tuomas Iisalon avainpelaaja kaupattiin – huippulupaukselle tehdään tilaa
- Nyt jysähti! Kesän suurin yllätyssiirto vie supertähden muualle
- Tuore NBA-mestari vaihtaa maisemaa – tässä uusi seura
- Tällä kokoonpanolla Susijengi lähtee MM-karsintaan
- Nyt jysähti! Kesän suurin yllätyssiirto vie supertähden muualle
- Nyt on nopeaa toimintaa – kaksi Korisliigan joukkuetta jo valmiina kauteen
- Utah Jazz teki merkittävän muutoksen – avainpelaaja kaupattiin
- Tätä asiaa Lauri Markkanen ihmetteli Susijengin ottelussa – ”Vähän turhauduin”
- Susijengi kaatoi Unkarin – näin suoriutuivat suomalaistähdet
- Siirtoikkuna aukesi – Los Angeles Lakers laittoi rahat haisemaan
- Historiallinen superkolmikko länsirannikolle? Näin sisäpiirin toimittaja paljasti
- LeBron Jamesin agentti paljasti supertähden suunnitelmat
- LeBron James jatkaa uraansa – Lakersin aikakausi tulee päätökseen