Seagulls jatkosopimukseen luottoratsunsa kanssa – ”Hieno joukkuepelaaja”

Helsinki Seagulls on solminut yhden vuoden mittaisen jatkosopimuksen 24-vuotiaan Sakari Laakson kanssa.
Joukkueen monivuotinen laitapelaaja on ihastuttanut Töölön Kisahallin kotiyleisöä jo kaudesta 2017-2018 saakka.
– Upeat fiilikset jatkosopimuksesta! Loistava yhteistyö valmennuksen kanssa on mahdollistanut pelaamisen edeltävinä kausina ja olen todella onnellinen sopimuksen jatkosta. Tulevalla kaudella lähden voittamaan jälleen jokaista tilannetta ja peliä, Laakso iloitsee Seagullsin tiedotteessa.
194-senttinen Hyvinkään Pontevan kasvatti on pukenut ylleen Lokki-uniformun 84 Korisliiga-ottelussa, joissa tehoja on syntynyt yhteensä 147 pistettä, 82 levypalloa, 45 syöttöä ja 22 riistoa. Laakson palkintokaappiin on kertynyt hänen Korisliiga-uransa aikana Gulls-miehistössä kaksi SM-pronssimitalia (2017-2018, 2020-2021), sekä kaksi Suomen Cupin mestaruutta (2019-2020, 2020-2021).
Seagullsin lisäksi Laakso on edustanut myös M1A-divisioonassa pelaavaa Helsingin Namikaa 44 ottelussa, joissa hän on ansainnut vakuuttavat tehot: 10 pistettä, 6.3 levypalloa, 2.8 syöttöä ja 1.6 riistoa ottelua kohden.
– Sakke on erinomainen harjoittelija ja Seagullsin yksi luottoratsuja. Hänen jatkonsa joukkueessa saa minut hyvin iloiseksi, koska pelitaitojensa lisäksi hän on todella skarppi kundi ja hieno joukkuepelaaja, josta ei voi olla pitämättä, Seagullsin päävalmentaja Jussi Laakso kehuu tuoretta sopimuspelaajaa.
Syntyneen sopimuksen myötä Seagullsin kokoonpano on tällä hetkellä seuraava: Timo Heinonen, Shawn Huff, Antti Kanervo, Tuukka Kotti, Sakari Laakso, Santeri Makkonen, Samuli Mäkelä, Lassi Nikkarinen ja Emil Skyttä.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Totta se on – Susijengi EM-koriksen välieriin
- Veriviholliset kohtaavat EM-koriksen välierässä
- Georgia on Susijengille vaikea haaste
- Sasu Salin kansalta tulleista palautteista – ”Merkitsee paljon”
- Georgia on Susijengille vaikea haaste
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Tässä Susijengin puolivälierän alkamisaika
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Veriviholliset kohtaavat EM-koriksen välierässä
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Sensaatio – Susijengi voitti Serbian ja meni jatkoon
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Lauri Markkanen hehkutti – ”Ihan uskomaton jätkiltä”
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin