Bisons hankki kolmannen ulkomaalaispelaajansa – ”Rutinoitunut ammattilainen”
Kuva: Getty Images
Bisons Loimaa on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen yhdysvaltalaisen Zach Thomasin kanssa. 201-senttinen ja 103-kiloinen Thomas siirtyy Loimaalle kolmen Euroopassa vietetyn kauden jälkeen.
Marylandin osavaltiosta Ijamsvillen kaupungista kotoisin oleva Thomas pelasi yliopistouransa täydet neljä vuotta Bucknellin opinahjossa NCAA:n korkeimmalla sarjatasolla. Thomas kuului viimeisellä yliopistokaudellaan kaikissa pelaamissaan otteluissa joukkueensa avausviisikkoon tehtaillen 20 pistettä ja kahmien 9 levypalloa ottelua kohden. Kolmen pisteen heitot upposivat vakuuttavalla 38 % tarkkuudella, kun heittoyrityksiä oli keskimäärin noin viisi ottelua kohden.
Thomas aloitti ammattilaisuransa kaudella 2018–19 Belgian pääsarjassa. Okapi Aalstarin joukkueessa tilastorivi oli miehekkäät 14 pistettä ja 6 levypalloa ottelua kohden kaukoheittojen pudotessa tarkasti 40 % tarkkuudella. Seuraavaksi kaudeksi matka jatkui kivikovaan Italian pääsarjaan Carpegna Prosciutton joukkueeseen. Koronan runtelemalla kaudella mies taiteili keskimäärin 7 pistettä ja 4 levypalloa ottelua kohden.
Viime kaudella Thomas pelasi kahdessa eri joukkueessa. Kausi alkoi hänen kohdallaan Ukrainan Superliigassa, josta matka jatkui kesken kauden Puolan pääsarjaan. Rikkonaisen kauden tilastoiksi muodostuivat lopulta niin ikään 7 pistettä ja 4 levypalloa ottelua kohden.
– Zach on jo rutinoitunut ammattilainen pelattuaan edelliset kolme kautta Euroopassa. Isona laiturina hän tuo peliimme monia uusia ulottuvuuksia. Hän on hyvä korintekijä, sekä äärimmäisen fiksu pelaaja. Hän on todella hyvä heittäjä ja uskon hänen sopeutuvan pelityyliimme mainiosti, Bisonsin päävalmentaja Darko Mihajlovic toteaa seuran sivuilla.
Uusin Biisoni itse on mielissään tuoreesta sopimuksesta.
– Olen innoissani sopimuksesta Bisonsin kanssa ja siitä, että pääsen Suomeen pelaamaan ensimmäistä kertaa. Odotan, että pääsen näyttämään kykyjäni ja sitä, mitä olen edellisinä vuosina Euroopassa oppinut. Olen joukkuepelaaja ja annan kentällä aina kaikkeni, niin joukkueelle kuin yleisöllekin. Odotan innoissani fanien tapaamista sekä uuteen kulttuuriin tutustumista!
Bisonsin joukkue on viimeistä silausta vaille valmis. Joukkueeseen haetaan vielä yhtä isoa pelaajaa, jonka jälkeen Bisonsin kokoonpano alkavalle kaudelle on valmis.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- NBA:n mestaruustaistoon dramaattinen käänne?
- Michigan on tämän vuoden March Madness voittaja – uskomaton tarina ykköstähdestä
- 25 ottelun pelikiellosta palannut Paul George – iso muutos
- Tuomas Iisalon Memphisiä vietiin taas
- Awak Kuierilla ei riittänyt kultaan
- LeBron James otti roolia – ei riittänyt
- Seagulls selvisi veitsi kurkulla
- Los Angeles Lakersille lisää synkkiä uutisia
- Korihait passitti Hongan kesälaitumille
- Salon Vilpas suvereenisti välieriin
- Korisliigalta iso uutinen: merkittävä muutos ensi kaudelle
- Seagullsille katkera tappio Korisliigassa
- Victor Wembanyamalta hurja esitys NBA:ssa
- Korihait passitti Hongan kesälaitumille
- 25 ottelun pelikiellosta palannut Paul George – iso muutos
- Michigan on tämän vuoden March Madness voittaja – uskomaton tarina ykköstähdestä
- Kauhajoen Karhun kausi nolosti ohi
- Los Angeles Lakersille lisää synkkiä uutisia
- Supertähti Luka Doncic loukkaantui NBA:ssa
- Seagulls selvisi veitsi kurkulla