Suomalaistakamies esiintyi vakuuttavasti Saksassa – ”Tästä on ihan hyvä lähteä parantamaan”

Aatu Kivimäki siirtyi viime kaudella Saksan ProA:ssa pelaavan Tigers Tübingenin joukkueeseen. Kivimäki otti heti isoa roolia Daniel Janssonin ja Hussain Dassoukin valmentamassa joukkueessa ja sopeutui hyvin Saksan pelikentille.
Kevään 2021 yksi Salon Vilppaan mestaruuden avaintekijöistä lähti täksi kaudeksi kokeilemaan siipiään ulkomaan kentille ja huomasi niiden kantavan hyvin. Tigersille kausi oli myös menestys. Varovaisen toiveikkain odotuksin kauteen lähtenyt nuori joukkue oli ProA:n suurin yllättäjä voittamalla ensin runkosarjan ja raivaamalla tiensä pudotuspeleissä aina finaaliin saakka. Finaalissa Rostock Seawolves oli kuitenkin niukasti parempi.
– Kyllä kausi ihan plussan puolelle meni. Joukkueena pärjäsimme yli muiden odotusten ja omaan peliini voin myös olla ihan tyytyväinen. Tästä on ihan hyvä lähteä parantamaan kohti ensi kautta. Ainoa miinus oli, etten ollut ihan terve ja kausi jäi loukkaantumisen takia kesken. Jouduin sivuun kolmannessa pudotuspeliottelussa ja loput olin sivussa. Viimeisessä pelissä yritin vielä tulla takaisin, muttei siitä oikein tullut mitään, Kivimäki toteaa Koripalloliiton verkkosivuilla.
Finaalipaikalla Tigers olisi kilpailullisesti ansainnut paikan ensi kaudeksi Bundesliigaan, mutta seuran taloudelliset resurssit eivät riittäneet Bundesliigaan vaadittuun kolmen miljoonan euron minimibudjettiin, joten se ei hakenut lisenssiä. Vaikka nousua ei tullutkaan, ei se jäänyt kummemmin Kivimäkeä vaivaamaan.
– Emme pysty vaikuttamaan tausta-asioihin eikä se ole meidän pelaajien tehtävä ajatella niitä. Me vain yritimme voittaa kentällä. Olisihan se ollut hienoa, jos olisimme pystyneet nousemaan, muttei siitä jäänyt sillä tavalla hampaankoloon.
Kivimäki sai suomalaisvalmentajilta runsaasti vastuuta kellottaen keskimäärin 27 minuuttia ottelua kohden. Tilastolakanalle kertyi 9,7 pisteen, 2,1 levypallon, 5,0 syötön ja 1,4 riiston keskiarvot. Lisäksi mukaan mahtui kauden aikana pari voittokoria summerin soidessa.
– Vähän oli aluksi hakemista pelitilanteiden ja tuomarilinjan suhteen, mutta siihen tottui aika nopeasti. Auttoi tosi paljon, että oli suomalaiset valmentajat.
Kivimäki teki kesken kauden jatkosopimuksen Tigersin kanssa, joten sitä myöten tulevaisuus on turvattu myös ensi kautta ajatellen. Samalla hän saa rauhassa pistää itsensä kuntoon loukkaantumisen jäljiltä.
– Kyllä se auttaa paljon. Etenkin, kun kausi loppui loukkaantumiseen. Nyt seura tietää tilanteen ja voin laittaa itseni kuntoon rauhassa. Helpottaa, kun on jatkumoa ja pääsee taas tuttuun paikkaan.
Lähde: Koripalloliiton verkkosivut
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- NBA-tähti pidätettiin – erikoinen selitys
- Miikka Muurinen kelpaa ABA-liigaan
- Mikael Jantusen hyvä esitys ei riittänyt
- LeBron Jamesilla vaivoja – ikä alkaa painaa
- Miikka Muurinen ei kelvannut kentälle
- Huoli kasvaa – Lauri Markkasta ei nähty NBA-parketilla
- Suomen koris on saamassa uuden supertähden
- Miikka Muurinen hämmästytti käytöksellään
- Miikka Muurinen debytoi Serbiassa – näin kävi
- Olivier Nkamhoualla vakuuttava debyytti Italiassa
- Suomen koris on saamassa uuden supertähden
- Miikka Muurinen hämmästytti käytöksellään
- Miikka Muurinen debytoi Serbiassa – näin kävi
- Huoli kasvaa – Lauri Markkasta ei nähty NBA-parketilla
- Olivier Nkamhoualla vakuuttava debyytti Italiassa
- Miikka Muurinen ei kelvannut kentälle
- Miikka Muurinen kelpaa ABA-liigaan
- Mikael Jantusen hyvä esitys ei riittänyt
- LeBron Jamesilla vaivoja – ikä alkaa painaa
- NBA-tähti pidätettiin – erikoinen selitys