Suomen 20-vuotiaat miehet käynnistivät EM-kisat voitolla Sveitsistä – ”Erittäin tärkeä avausvoitto”
Suomen 20-vuotiaiden miesten maajoukkue aloitti B-divisioonan EM-kisat Tbilisissä, Georgiassa, voitolla, kun Supenpennut päihitti vahvan päätösneljänneksen turvin Sveitsin 71-55 (30-29).
Sudenpennut haki pelirytmiään alussa ja parketilla oli aistittavissa jopa hermostuneisuutta. Hiljalleen, ajan kuluessa, suomalaiset sopeutuivat ja toteuttivat pelisuunnitelmaansa.
– Noudatimme pelisuunnitelmaan erityisesti puolustuksessa melko kurinalaisesti. Tiesimme, että Sveitsin avainpelaajat ovat kentällä isoja minuutteja, joten panostimme heidän väsyttämiseen, päävalmentaja Petri Virtanen aloitti Koripalloliiton tiedotteessa.
– Uskoimme siihen, vaikka se ei vielä alkuun tuottanut tulosta. Mitä pidemmälle peli eteni, niin sitä enemmän se purskahti meidän pankkiin.
Lopullinen palkinto tuli päätösneljänneksellä, kun Sudenpennut repi eron selväksi. Suomi vei päätösneljänneksen 26-12.
Sudenpennuilta kaksinumeroisiin pistelukemiin ylsivät Eemi Luukkonen (16/5), Valtteri Mervola (14/4/4 syöttöä), Kalle Koivunen (12/0/3 riistoa) ja Max Besselink (11/8).
– Kolmannella neljänneksellä, kun korintekeminen oli meille vaikeata, niin Valtteri teki kovia henkilökohtaisia suorituksia. Eemi oli taas mies paikallaan päätösneljänneksellä, kun menimme pienempään ja liikkuvampaan viisikkoon.
Sveitsin pisteistä vastasivat Petar Kozic (18/11) ja Malyk Rebetez (15/4/6 syöttöä).
Suomi kohtaa sunnuntaina klo 18:00 Suomen aikaa Serbian.
– Kisajärjestelmä on tyly. Kaksi alkulohkosta menee jatkoon, loput neljä alempaan jatkolohkoon. Tämä oli erittäin tärkeä avausvoitto.
Lähde: Koripalloliiton tiedote
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Lauri Markkasella heikkoa – Tuomas Iisalolle potkut?
- Susijengi kiinnostaa – Espoo uhkaa jäädä pieneksi
- Susijengin EM-pelaaja siirtyy Korisliigaan
- Lauri Markkasesta ei apua – Utah onkin tappioputkesta
- Tekikö Susijengi vuoden sykähdyttävimmän urheiluhetken?
- Lauri Markkanen loistaa – Utahilla synkkenee
- NBA-tähti sairastui todella vakavasti
- Susijengin pelaaja kärähti EM-kisoissa?
- Lauri Markkasella menee lujaa – Utah ei pelleile
- Susijengi-pelaajan seura rämpii Euroliigassa
- Tekikö Susijengi vuoden sykähdyttävimmän urheiluhetken?
- Lauri Markkasella heikkoa – Tuomas Iisalolle potkut?
- NBA-tähti sairastui todella vakavasti
- Lauri Markkanen loistaa – Utahilla synkkenee
- Lauri Markkasesta ei apua – Utah onkin tappioputkesta
- Susijengi kiinnostaa – Espoo uhkaa jäädä pieneksi
- Susijengin EM-pelaaja siirtyy Korisliigaan