NBA:ssa hurja temppu – edellisen kerran 1970-luvulla

Phoenix Suns otti NBA:n pudotuspelipaikkataistelussa todella tärkeän voiton voitettuaan maanantaina New Orleans Pelicansin koriluvuin 124-111.
Yksi oli ylitse muiden. Sunsin pelintekijä Devin Booker upotti peräti 52 pistettä.
Pisteistään 21 Booker upotti kolmen pisteen heitoista. Juuri ne onnistumiset olivat ratkaisevassa asemassa tasaisessa kamppailussa.
Olympiakultaa Yhdysvaltain joukkueessa Tokiossa 2021 voittanut Booker on ennenkin rikkonut 50 pisteen rajan. 52 pisteen saldo oli hänelle uran seitsemänneksi korkein NBA-ottelussa.
Mutta nyt hän rikkoi 50 pisteen rajan kolmannessa perättäisessä ottelussa. Moiseen oli edellisen kerran kyennyt Wilt Chamberlain, joka pelasi 1960- ja 70-luvuilla.
Ottelu oli Bookerille siitäkin erityinen, että se pelattiin New Orleansissa lähellä Bookerin synnyinseutua, Mississippin osavaltiota.
– Merkitsee paljon. Perhettäni oli katsomassa tätä ottelua. On erityistä, jos kykenee samaan, mihin Wilt pystyi, hehkutti Booker lehdistötilaisuudessa.
Voitto oli Sunsille merkittävä. Onhan Pelicans viimeisessä suorassa pudotuspelipaikassa kiinni läntisen konferenssin kuudennella tilalla.
Suns on sarjataulukossa seitsemäntenä. Pelicansin voittoprosentti on 60,0 ja Sunsin 58,7.
Toiseksi korkeimman pistesaldon maanantain NBA-peleissä heitti Memphis Grizzliesin Jaren Jackson jr. Hän upotti 40 pistettä Memphisin voittaessa kellariosaston kohtaamisessa Detroit Pistonsin 40-36.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Taru Tuukkasen hieno ura päättyi järkyttävään pettymykseen
- Seagulls otti jo toisen voittonsa finaaleissa
- Cleveland Cavaliers murskaavasti jatkoon
- ToPo sai tylysti turpaansa – ratkaisu siirtyi
- LeBron James on jo sillassa – tuplatuplasta ei apua
- Tuomas Iisalo kesälomille – jatkosta ei tietoa
- Korisliigan finaalit alkoivat pieksäjäisillä
- LeBron Jamesin huippupeli ei riittänyt
- Tuomas Iisalon Memphis romahti pahasti
- 47-vuotias pelaaja loistaa Korisliigassa
- 47-vuotias pelaaja loistaa Korisliigassa
- Tuomas Iisalo kesälomille – jatkosta ei tietoa
- LeBron James on jo sillassa – tuplatuplasta ei apua
- Susijengin pelaajalle katkera finaalitappio
- ToPo sai tylysti turpaansa – ratkaisu siirtyi
- Taru Tuukkasen hieno ura päättyi järkyttävään pettymykseen
- LeBron Jamesin huippupeli ei riittänyt
- Tuomas Iisalon Memphis romahti pahasti
- Idän suosikit jyräävät NBA:n playoffeissa
- Korisliigan finaalit alkoivat pieksäjäisillä