Susijengin haastava Bahama kikkaillut itselleen NBA-pelaajia

Bahamasaaret on Susijengin avausvastustaja koripallon olympiakarsinnoissa tiistaina Valenciassa. Bahama ei lukeudu maineikkaiden korismaiden joukkoon, mutta Suomi lähtee otteluun altavastaajana.
Bahamalla on käytössään peräti viisi NBA-pelaajaa. Heistä moni on saanut Bahaman kansalaisuuden ja edustusoikeuden varsin löyhin perustein, mutta Kansainvälinen Koripalloliitto FIBA on sääntönsä päättänyt.
Bahaman pelaajista Eric Gordon oli voittamassa Yhdysvaltojen paidassa MM-kultaa 2010. Nyt hän pyrkii siis olympialaisiin Bahaman edustajana, minkä FIBA ja KOK hyväksyvät.
Vuoden takaisessa olympiaesikarsintaturnauksessa Bahama jyräsi vastustajansa kaatamalla ensin alkulohkossa selvin numeroin Kuuban ja Argentiinan. Välierissä Bahama murskasi Uruguayn ja finaalissa se päihitti Argentiinan tiukemmassa ottelussa.
Argentiinan esikarsintaturnauksessa Bahaman peliä johti NBA-kolmikko Deandre Ayton, Gordon, Buddy Hield. Sen jälkeen Bahama on saanut kaksi NBA-pelaajaa lisää. Mukana ovat 211-senttinen Kai Jones ja 203-senttimen Isaiah Mobley. Bahamalla on myös useita NCAA-pelaajia käytössään.
Suomella NBA-pelaajia ei ole käytössä. Lauri Markkanen jäi olympiakarsinnasta sivuun olkapäävaivan takia.
Suomen ja Bahaman ottelu alkaa kello 18.30. Tappio ei vielä veisi Suomelta olympiamahdollisuuksia, mutta vaikeuttaisi niitä kyllä huomattavasti.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Saksa voitti koripallon MM-kultaa
- Susijengi kaatui saappaat jalassa
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Totta se on – Susijengi EM-koriksen välieriin
- Veriviholliset kohtaavat EM-koriksen välierässä
- Georgia on Susijengille vaikea haaste
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Veriviholliset kohtaavat EM-koriksen välierässä
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Totta se on – Susijengi EM-koriksen välieriin
- Sasu Salin kansalta tulleista palautteista – ”Merkitsee paljon”