NBA:ssa järkyttävän isoja tasoeroja

NBA:n epätasaisuus on ollut viime vuosina kestopuheenaiheena.
Sarjan huonoimmat joukkueet ovat kuitenkin armottomasti keskitasoakin jäljessä. Tästä saatiin rujoja esimerkkejä jälleen maanantaina.
New Yorkissa paikallinen Knicks voitti Washington Wizardsin maanantaina koriluvuin 134-106. Miamissa paikallinen Heat taas rökitti Philadelphia 76ersin 106-89.
Washington ja Philadelphia ovat voittaneet tällä kaudella vain kaksi ottelua. Heikko menestys ei ole juuri yllättänyt. Seurat panostavat tulevaan, eivätkä ole hankkineet markkinoilta nimekkäitä pelaajia.
Peräpään joukkueista Toronto Raptors onnistui maanantaina sentään voittamaan. Se pehmitti yllättäen Indiana Pacersin 130-119 napaten kauden kolmannen voittonsa.
Lauri Markkasen edustama Utah oli maanantaina lepovuorossa. Utah on voittanut tällä kaudella vain kolme ottelua ja on läntisen konferenssin jumbona.
Idässä Toronto on nyt kolmessa voitossa. Markkasen Jazzia heikommin ovat siis menestyneet vain Philadelphia ja Washington.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Miikka Muurinen heitti pinnan sarjajumboa vastaan
- Mikael Jantuselta vahvaa jälkeä Euroliigassa
- Miikka Muurinen nähtiin Euroliigassa
- Suomalaispelaaja siirtyy Bundesliigaan
- Lauri Markkanen pystyi pelaamaan
- NBA-tähti pidätettiin – erikoinen selitys
- Miikka Muurinen kelpaa ABA-liigaan
- Mikael Jantusen hyvä esitys ei riittänyt
- LeBron Jamesilla vaivoja – ikä alkaa painaa
- Miikka Muurinen ei kelvannut kentälle