Seagulls jysäytti kovan sopimuksen

Miesten Korisliigaa ylivoimaisesti johtava Helsingin Seagulls on vahvistanut rivejään Henri Kantosella.
Kyse on Korisliigan tasolla todella kovasta pelaajasta. Olihan Kantonen mukana Susijengissä 2022 EM-kisoissa ja 2023 MM-kisoissa.
Kantonen pelasi viime kaudella Liettuassa M Basket Mazeikiaissa. Hänen kautensa keskeytyi alavartalovamman takia, jonka seurauksena hän on ollut sivussa noin lähes vuoden verran.
Seagullsin kanssa Kantonen on tehnyt loppukauden mittaisen sopimuksen.
– Palaan hyvillä mielin takaisin joukkuearkeen ja liityn mukaan Seagullsiin! Vaikka jengi on uusi, niin joukkueesta löytyy useita minulle tuttuja pelaajia jo entuudestaan. Uskon, että sovin hyvin mukaan näiden pelaajien ja joukkueen pelisysteemin kanssa, kommentoi Kantonen Seagullsin tiedotteessa.
Kantosen tulon myötä Seagulls on entistä vahvempi mestarisuosikki.
– Seagulls on pelannut todella vahvan kauden ja pitkä voittoputki kertoo joukkueen hyvästä tilanteesta. Tarkoitukseni on tuoda omalla panoksellani vielä lisää vaihtoehtoja molemmille puolille kenttää. Omalla kohdalla tarkoitus on hetki vielä harjoitella ja viimeistellä jalan kuntoutus joukkueen mukana siihen pisteeseen, että pelirytmi löytyy ja voin keväällä auttaa joukkuetta parhaimman mukaan, Kantonen jatkaa.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Miikka Muurinen nähtiin Euroliigassa
- Suomalaispelaaja siirtyy Bundesliigaan
- Lauri Markkanen pystyi pelaamaan
- NBA-tähti pidätettiin – erikoinen selitys
- Miikka Muurinen kelpaa ABA-liigaan
- Mikael Jantusen hyvä esitys ei riittänyt
- LeBron Jamesilla vaivoja – ikä alkaa painaa
- Miikka Muurinen ei kelvannut kentälle
- Huoli kasvaa – Lauri Markkasta ei nähty NBA-parketilla
- Suomen koris on saamassa uuden supertähden