Suomen koriksen suurlupaus kertoo suunnitelmistaan

Samu Adler, 17, pelasi Korisliigassa Salon Vilppaassa vakuuttavan kauden. Hänet valittiin vuoden tulokkaaksi sekä vuoden parhaaksi kuudenneksi pelaajaksi.
Adlerin kehitys on ollut vaikuttavaa.
– Meni aika paljon paremmin kuin mitä osasin odottaa. Totta kai laitoin peliin paljon ja treenasin ankarasti, mutta oli aikamoinen yllätys, kuinka paljon valmennusryhmä luotti kykyihini, kommentoi Adler Basket.fi -sivuston mukaan.
Adlerin tulevaisuudesta riittää spekulointia. Hän itse ottaa tilanteen rauhallisesti ja antaa ymmärtää, että jatkaisi Salossa.
– Toki asiat voivat tällä alalla muuttua nopeastikin, mutta en ole itse kokenut mitään tarvetta vielä lähteä minnekään. Näkisin viisaana nyt jatkaa kehittymistä Salossa ja kerätä jatkuvasti enemmän peliaikaa ja kokemusta, ja samalla haluan hoitaa myös lukion loppuun.
Adler on saanut tunnusteluja NCAA-yliopistoista. Uralla on myös tietysti mahdollista siirtyä suoraan ammattilaiseksi Euroopassa. Sitä kautta tie voisi aueta myöskin NBA:han.
Adler tietää itse, missä roolissa haluaisi pelata.
– Haluan olla pelinjohtaja. Korisliigassa päädyin vaihtelemaan paikkaa ykkösestä kolmoseen asti ja olin aika paljon enemmän korintekoroolissa, mutta samalla pyrin Vilppaassakin koko ajan harjoittelemaan pelien rakentamista.
Adler taistelee varmasti paikasta Susijengiin elo-syyskuussa pelattaviin EM-kisoihin.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- NBA-tähti pidätettiin – erikoinen selitys
- Miikka Muurinen kelpaa ABA-liigaan
- Mikael Jantusen hyvä esitys ei riittänyt
- LeBron Jamesilla vaivoja – ikä alkaa painaa
- Miikka Muurinen ei kelvannut kentälle
- Huoli kasvaa – Lauri Markkasta ei nähty NBA-parketilla
- Suomen koris on saamassa uuden supertähden
- Miikka Muurinen hämmästytti käytöksellään
- Miikka Muurinen debytoi Serbiassa – näin kävi
- Olivier Nkamhoualla vakuuttava debyytti Italiassa
- Suomen koris on saamassa uuden supertähden
- Miikka Muurinen hämmästytti käytöksellään
- Huoli kasvaa – Lauri Markkasta ei nähty NBA-parketilla
- Miikka Muurinen ei kelvannut kentälle
- Miikka Muurinen kelpaa ABA-liigaan
- Mikael Jantusen hyvä esitys ei riittänyt
- LeBron Jamesilla vaivoja – ikä alkaa painaa
- NBA-tähti pidätettiin – erikoinen selitys