Lauri Markkanen heitti hurjat 48 pistettä, kun Suomen Susijengi viime perjantaina voitti Belgian harjoitusottelussa Jyväskylässä koriluvuin 105-62.

Samalla Markkanen siirtyi maajoukkuetilastossa niin sanottuun triplajohtoon. Hänen hallussaan ovat kolme yksittäisen pelaajan suurinta pistemäärää koripallon A-maaotteluissa.

Markkasen 48 pistettä yhdessä ottelussa on uusi ennätys. Edellisen maajoukkue-ennätyksensä Markkanen oli heittänyt 2022 Berliinissä EM-kisaottelussa Kroatiaa vastaan. Silloin hän heitti 43 pistettä.

Vuonna 2022 harjoitusottelussa Jyväskylässä Ukrainaa vastaan Markkanen heitti 42 pistettä. Moiseen pistemäärään ovat yltäneet myös Timo Lampen, Hanno Möttölä ja Kari-Pekka Klinga.

Lampen heitti 42 pistettä vuonna 1962 Hollantia vastaan. Se oli ennätyksenä 60 vuoden ajan.

Klinga heitti 42 pistettä 1992 ottelussa Latviaa vastaan. Möttölä ylsi 42 pisteeseen 2001 Islantia vastaan pelatussa ottelussa.

40 pisteen haamurajan Suomen A-maajoukkueessa on rikkonut myös Sakari Pehkonen. Hän heitti 40 pistettä 1987 ottelussa Israelia vastaan.