Gerald Lee junior siirtyy Eurocup-joukkueeseen

Viime kaudella kovan tason kansainvälistä kokemusta Montenegron mestari KK Buducnost Podgorican väreissä hankkinut Susijengi-sentteri Gerald ”Junnu-Lee” Lee junior, 25, siirtyy tulevaksi kaudeksi Romanian pääsarjaan. 208-senttisen Korihaiden kasvatin uusi työnantaja on moninkertainen Romanian mestari, Eurocupia tulevalla kaudella pelaava CSU Asesoft Ploiesti.
Ensi kaudeksi isoin satsauksin Euroopan kakkostasolle (Eurocup) lähtevä Ploiesti on vahvistunut pelaajamarkkinoilla merkittävästi viime kaudesta, ja Leen saaminen oli yksi joukkueen prioriteeteista.
– Eurocup näytteli isoa roolia, kun joukkuetta agentin kanssa valittiin. Sain viime kaudella pelata kovia otteluita ja se on iso juttu. Ploiesti oli useamman viikon perässäni ja teki tarjouksen, josta ei voinut kieltäytyä, Lee kertailee sopimuksen taustoja Basket.fi:n sivuilla.
Leen sopimus Ploiestin kanssa on sikäli erikoinen, että se pitää suomalaissentterin Romaniassa niin kauan kuin joukkue pelaa Eurocupia. Kun Eurocup-kausi on Ploiestin osalta paketissa, Leellä on optio jatkaa seurassa kauden loppuun.
Lee tulee olemaan ensimmäinen suomalaispelaaja koskaan Romanian liigassa. Viime kaudella Lee teki historiaa olemalla ensimmäinen suomalainen Montenegron liigassa.
– Joukkue on viime vuosina ollut Romanian vakiomestari. Tiedän myös seuran olevan kilpailuhenkinen, ja että kuuleman mukaan siellä hoidetaan asiat mallikkaasti. Romania on ehkä eksoottinen valinta, mutta koristahan sinne ollaan menossa pelaamaan. Kun korikseen liittyvät asiat on hoidettu, on kaikki hyvin.
Ploiesti kohtasi viime kaudella Kataja Basketin EuroChallengessa kahteen otteeseen. Kataja vei voiton molemmista otteluista. Viime kaudella Katajaa edustanut Jonte Flowers pelaa ensi kaudella Eurocupia Ploiestin paidassa Leen joukkuetoverina.
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Awak Kuier donkkasi Venezian Italian cupin finaaliin
- Peli-Karhu avasi välierät voitolla
- Utahille tappio Bostonin käsittelyssä – Lauri Markkanen sivussa
- Boston murskaava kärkiottelussa
- Suomen universiadijoukkue pääsee testaamaan USA:n taidot
- Naisten Korisliigassa tehtiin historiaa
- Karhulle tappio FIBA Europe Cupin välierässä – pitkä takamatka toiseen osaotteluun
- Utahille voitto ilman Lauri Markkastakin
- Seagullsille arvokas jatkosopimus – ”Sarjan parhaimpia pelaajia”
- Stephen Curry johdatti Golden Staten tärkeään voittoon
- Susijengin pelaaja aiheuttamassa suurseuralle historiallista tappiota
- Seagullsille arvokas jatkosopimus – ”Sarjan parhaimpia pelaajia”
- Suomen universiadijoukkue pääsee testaamaan USA:n taidot
- Utahille voitto ilman Lauri Markkastakin
- Boston murskaava kärkiottelussa
- Stephen Curry johdatti Golden Staten tärkeään voittoon
- LeBron Jamesin paluu ei riittänyt Lakersille
- Ennakkosuosikit vahvoilla Korisliigan pudotuspeleissä
- Naisten Korisliigassa tehtiin historiaa
- Susijengin superlupaus valittu NBA-talenttien leirille