Ari Tammivaara tyytyväinen Karhun alkukauteen

Karhu on tällä hetkellä sarjassa viidentenä voitettuaan 10 pelistään seitsemän. Joukkue on taistellut loukkaantumisten kanssa koko kauden ajan, joten päävalmentaja Ari Tammivaara on suhteellisen tyytyväinen joukkueensa alkukauden esityksistä.
– Recordiin 7-3 voi olla tyytyväinen loukkaantumisten ja flunssa-aallon runneltua joukkuetta. Hyvä asia on, että vaikka peli on ollut vaiheessa, niin tiukkoja pelejä on pystytty voittamaan. Se kertoo joukkueen oikeanlaisesta asenteesta. Joukkueen peli on kehittynyt sarjan alusta, mutta kaksi viimeistä tappiota olivat rumia. Kotkassa ja Tampereella voittaakseen joukkueen täytyy olla täydessä iskussa ja sitä joukkue ei valitettavasti viime viikolla ollut. Viime viikolla oli tarkoitus harjoitella joukkuekonseptia, mutta emme saa harjoituksiin 5-5 tilannetta, joten harjoittelu keskittyy 2-2 / 3-3 taktisten mallien hieromiseen ja henkilökohtaiseen tekemiseen, mikä voi olla tässä vaiheessa kautta hyväkin asia. Isoin asia on kuitenkin saada joukkue taas terveeksi, Tammivaara kertoo Karhun sivuilla.
Karhulta ovat olleet sairastuvalla muun muassa Jussi Eskola, Quincy Hankins-Cole sekä Niko Mattila.
– Joukkue on kärsinyt kolmesta merkittävästä loukkaantumisesta ja siksi emme ole pelanneet täysiterveellä joukkueella vielä yhtään peliä. Ensin Jussi oli toipilaana sarjan alussa ja sitten Quincy ja Niko loukkaantuivat. Molempia voi odotella takaisin joulukuun aikana.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Susijengin tähden taival ohi Euroliigassa
- Erikoinen välikohtaus NBA:ssa
- Taru Tuukkasen hieno ura päättyi järkyttävään pettymykseen
- Seagulls otti jo toisen voittonsa finaaleissa
- Cleveland Cavaliers murskaavasti jatkoon
- ToPo sai tylysti turpaansa – ratkaisu siirtyi
- LeBron James on jo sillassa – tuplatuplasta ei apua
- Tuomas Iisalo kesälomille – jatkosta ei tietoa
- Korisliigan finaalit alkoivat pieksäjäisillä
- LeBron Jamesin huippupeli ei riittänyt
- 47-vuotias pelaaja loistaa Korisliigassa
- Taru Tuukkasen hieno ura päättyi järkyttävään pettymykseen
- ToPo sai tylysti turpaansa – ratkaisu siirtyi
- LeBron James on jo sillassa – tuplatuplasta ei apua
- Tuomas Iisalo kesälomille – jatkosta ei tietoa
- LeBron Jamesin huippupeli ei riittänyt
- Tuomas Iisalon Memphis romahti pahasti
- Korisliigan finaalit alkoivat pieksäjäisillä
- Susijengin pelaajalle katkera finaalitappio
- Erikoinen välikohtaus NBA:ssa