Joonas Iisalo: ”Ilmassa on tiettyä latausta ja jännitystä”
Kuva: Juha Tamminen
Koriksen ystäviä hemmotellaan kunnolla sunnuntaina, kun Nilan Bisons matkustaa Pyynikille Tampereen Pyrinnön vieraaksi. Kyseessä on todellinen huippuottelu, sillä Pyrintö on sarjassa toisena heti Biisonien vanavedessä.
Tamperelaiset ovat pelanneet varsin ehjän kauden. Etenkin kotonaan se on ollut vahvoilla. Kaikki kolme hävittyä peliä ovat olleet vieraskentillä. Viimeisimmän tappion manselaiset kokivat Kauhajoella keskiviikkona. Mikään rökäletappio tuokaan ei ollut, sillä Pyrintö hävisi vain yhdellä pisteellä. Sunnuntain ottelun jälkeen jommankumman joukkueen putki katkeaa – joko Pyrinnön kotivoittojen sarja tai Bisonsin koko kauden mittainen voittoputki.
– Pyrintö on osoittanut olevansa erinomainen kotijoukkue, joten tarvitsemme kaikkien fanien tukea, jotta heidän kotivoittoputkensa saadaan poikki. Hieno kuulla, että ennakkoon lippuja on myyty runsaasti Bisons-faneille, Joonas Iisalo tokaisee Bisonsin sivuille.
Bisonsilla on alla murskavoitto Tapiolan Hongasta. Honkaa vastaan peli ei puuroutunut väkinäiseksi pakottamiseksi vaan pelaajat silminnähden nauttivat kentällä olosta. Peli sujui kuin itsestään, kun peli-ilo oli läsnä. Samanlaista ilmettä kaivataan myös Pyrintö-otteluun. Tamperelaisia ei kaadeta kotonaan ilman pelihuumoria.
– Pyrintöä vastaan meidän tulee pitää hyvää huolta pallosta sekä tehdä hyviä heitonvalintoja, jotta Pyrintö ei pääse juoksupeliinsä. Puolella kentällä yritämme ottaa muutamat actionit pois, sekä saada muutamien pelaajien vahvuudet pois. Silloin olemme vahvoilla, Iisalo tuumi.
Vaikka vielä pelataankin runkosarjaa, myöntää Iisalo, että Pyrintöä vastaan on olemassa erityinen lataus, ainakin fanien näkökulmasta.
– Tuloksellisesti tämä on vain yksi runkosarjapeli muiden joukossa, mutta totta kai ilmassa on tiettyä latausta ja jännitystä, koska kaksi sarjan parasta joukkuetta kohtaavat, ja kun muistetaan joukkueiden tiukkojen pelien historia.
Nilan Bisons kärsi aiemmin viikolla vuodenajalle tyypillisestä flunssasta. Nyt tilanne näyttä kuitenkin suhteellisen valoisalta, sillä Honka-pelissä vuoteenomana ollut Carl Lindbomkin on palannut joukkueen vahvuuteen.
LUE MYÖS:
- Olivier Nkamhouan vastuu kasvoi kohisten – Mikael Jantuselta hiljaisempi ilta
- Kataja Basket vahvisti rivejään eurokenttien konkari Jeremiah Baileyllä
- Kreikassa valtava sopupeliskandaali – koskettaa myös Euroliigaa
- NBA-tulokas hermostui Luka Donciciin – ”Menetin kaiken kunnioitukseni”
- NBA-kausi käyntiin suomalaisten osalta – Lauri Markkasella oli todella vaikeaa
- Anthony Edwards hurjana – vain Michael Jordan ja Wilt Chamberlain pystyivät samaan
- Sitten heitä oli yksi: KTP-Basket edelleen tappioitta – näin kävi muualla
- Käännettiinkö kellot vuoteen 2017? Paul George ilmiliekeissä NBA-kauden avausottelussa
- Victor Wembanyamalta nolo ennätys NBA-kauden avauksessa
- LeBron James ja kumppanit pilasivat New York Knicksin mestaruussormusjuhlat
- Mikael Jantunen osoitti arvonsa – tilastokärki Real Madridin voitossa
- Kesällä kateissa ollut Tevaun Kokko palaa Korisliigaan – Tehree Horn Loimaa Bisonsiin
- Victor Wembanyamalta nolo ennätys NBA-kauden avauksessa
- Mikael Jantunen jatkoi hyviä otteitaan Real Madridissa – pisteitäkin kertyi
- Ei löydy pysäyttäjää tälle vahvistukselle – Mason Gillis loisti jälleen KTP:n voitossa
- Analyysi: Utah Jazz rakentaa uutta nousua – nähdäänkö Lauri Markkanen viimein pudotuspeleissä?
- Barcelonalle nöyryyttävä tappio – Olivier Nkamhouan rooli kutistunut lisää
- Dwight Howardin ikoninen ura päättyi eksoottisessa korismaassa
- Lähde: Milwaukee Bucksin suuret muutokset jatkuvat – useampi treidi viritteillä
- Karhu Basket takaisin voittojen tielle – Vilpas haki voiton Loimaalta