Pieti Poikola: ”Paljon onnistumisia”
Kuva: Juha Tamminen
Tampereen Pyrintö selvitti tiensä jatkoon Baltian liigan pudotuspeleissä. Rakvere Tarvas ei pystynyt haastamaan Pyrintöä jatkopaikan suhteen.
Joukkueiden toinen osaottelu päättyi Pyrinnön voittoon 102-94 ja selvitti tiensä jatkoon yhteispistein 201-174.
– Olemme kahdeksan joukossa, pääsimme jatkoon. Rakveren muutokset sekoittivat suunnitelmiamme. Kuitenkin saimme tänään hyviä hyökkäyksiä, oikeastaan molemmat saivat. Tänään tuli paljon muitakin onnistumisia, Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola iloitsi Pyrinnön sivuilla.
Pyrintö eteni helposti lohkovoittoon ja seuraavana vastassa on todennäköisesti jälleen lohkovaiheesta tuttu seura Valmiera. Poikola ei kuitenkaan aliarvioi vastustajia.
– Baltian liiga voisi olla tulevinakin vuosina Pyrinnölle hyvä sarja. Lohkomme oli aika helppo, mikä on jättänyt ehkä vähän väärän kuvan. Pudotuspeleissä vastaan tulee kuitenkin jo kovia joukkueita. Valmiera on vahvistunut siitä, kun me pelasimme heitä vastaan, Poikola muistuttaa.
Pyrinnön paras pistemies oli 17 pistettä viimeistellyt Alex Vaenerberg. Poikola kierrätti miehistöään paljon ja näin Vaenerberg pääsi näyttämään kyntensä.
– Olisi ollut tänään helpompi lähteä altavastaajana. Pelimme lähti huonosti käyntiin. Meiltä puuttui koko pelistä aggressiivisuus ja terävyys. Onneksi olimme isompia ja veimme levypallotkin selkeästi. Peliaikani tuli tarpeeseen, sillä aloitusviisikko sai levätä perjantain tärkeää ja kovaa peliä varten
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Siirtopommi: Olivier Nkamhoua siirtyy Espanjan suurseuraan
- Tuomas Iisalon koirankopista kaupattu NBA-tähti uhkuu itseluottamusta
- Sokkilähtö Euroopan huippuseurasta – Mikael Jantunen jättää Fenerbahçen
- Chicago Bullsin superlupaus teki historiaa – onko tässä seuran uusi franchise-pelaaja?
- San Antonio Spurs lukitsi supertähden monivuotiseen sopimukseen
- Entiset tähtijoukkuetoverit tappelivat – nyrkinisku kasvoihin ja kohuviestit julki
- SuomiKoris listasi – NBA:n parhaat jäljellä olevat vapaat agentit
- Jättimäinen NBA-treidi lykkääntyy tutkinnan takia
- Utahin superlupaus vakuuttaa heti – Keyonte George paljasti hauskan yksityiskohdan
- Cleveland Cavaliers kiinnitti Donovan Mitchellin NBA:n kaikkien aikojen kausipalkalla
- YLE: Suomen maajoukkuepelaaja kärähti – nyt saatiin lisätietoa
- Sokkilähtö Euroopan huippuseurasta – Mikael Jantunen jättää Fenerbahçen
- Siirtopommi: Keski-Suomen sarjanousija hankki huippusentterin
- Oletko kuullut hänestä? Huippulupaus nousi viikon aikana sensaatioksi
- Entiset tähtijoukkuetoverit tappelivat – nyrkinisku kasvoihin ja kohuviestit julki
- Jättimäinen NBA-treidi lykkääntyy tutkinnan takia
- Siirtopommi: Olivier Nkamhoua siirtyy Espanjan suurseuraan
- Susijengi sai köniin Ranskalta – 18-vuotias superlupaus avasi pistetilinsä
- Tuomas Iisalon Memphis Grizzliesiltä harvinainen kaappaus NBA:ssa
- SuomiKoris listasi – NBA:n parhaat jäljellä olevat vapaat agentit