Kobrille kaksi uutta pelaajasopimusta

Kobrat on tehnyt ensi kauden kattavan sopimuksen Tuomas Viertolan ja Pyry Rainamaan kanssa.
Viertola jatkaa kolmannen kauden Kobrapaidassa. 195-senttinen ja 100-kiloinen voimahyökkääjä pelasi hienon loppukauden tehden tilastoiksi 6,7 pistettä ja 1,4 levypalloa ottelua kohden. Hän kärsi alkukaudesta loukkaantumisista, mutta vuodenvaihteen jälkeen Viertola oli joukkueen kantavia voimia. Viertola on pelannut 30 nuorten maaottelua ja A-junnujen SM-kulta on taskussa JKS:n paidassa. Aikaisemmin Viertola on edustanut Korisliigassa FoKoPoa ja LrNMKY:tä.
– Viime syyskaudella tuli harmittava loukkaantuminen, mutta kevätkausi sujui sitten itseltä ja koko joukkueelta mukavasti. Meillä jatkaa ensi kaudella suomalaisrunko lähes kokonaisuudessaan, joten kauteen on siinäkin suhteessa mukava lähteä, kun on tuttu porukka ympärillä, Viertola toteaa Kobrien sivuilla.
24-vuotias laituri Pyry Rainamaa (194/90) jatkaa toisen kauden Kobrissa. Aikaisemmilla kausilla loukkaantumista kärsinyt laituri pelasi nyt lähes täyden kauden missaten vain yhden ottelun. Viime kaudella hän tehtaili 5,1 pistettä ja repi 2,4 levypalloa ottelua kohden. Rainamaalla alkaa seitsemäs kausi Korisliigassa ja tilillä on mm. Korisliigan sekä Suomen cupin hopeaa ToPon riveistä sekä kaksi A-junnujen SM-hopeaa, joista toinen PuHussa.
– Pääsin rikkonaisten edelliskausien jälkeen pelaamaan ehjän kauden ja nyt onkin hyvä lähteä uuteen kauteen Lapualla. Toivottavasti ensi kaudella, joukkue pysyisi terveenä ja välttyisimme viime kauden kaltaiselta loukkaantumiskierteeltä. Itsellä on kova halu kehittyä ja panostaa täysillä ensi kauteen.
Korikobrilla on aikaisemmat sopimukset Ville Turjan, Panu Peltokankaan, Jussi Turjan ja Roni Hyvärisen kanssa. Joukkuetta valmentavat Derrick Crayton ja Ville Turja.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Saksa voitti koripallon MM-kultaa
- Susijengi kaatui saappaat jalassa
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Totta se on – Susijengi EM-koriksen välieriin
- Veriviholliset kohtaavat EM-koriksen välierässä
- Georgia on Susijengille vaikea haaste
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Veriviholliset kohtaavat EM-koriksen välierässä
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Totta se on – Susijengi EM-koriksen välieriin
- Sasu Salin kansalta tulleista palautteista – ”Merkitsee paljon”