Pyrinnön pelintekijä: ”Enää ei ole pelkästään sitä kolmiota”
Kuva: Juha Tamminen
Tampereen Pyrintö haluaa palata mitalittoman viime kauden jälkeen jälleen kultakantaan. Joukkueen nuori pelintekijä Alex Vaenerberg tietää mestaruustaiston olevan äärimmäisen kova varsinkin alkavalla kaudella, mutta julistaa sinne joukkueensa mukaan SuomiKoris-sivuston haastattelussa.
– Joukkueessa on ollut hyvä tekemisen meininki ja ollaan painettu aika kovaa ja se näkyykin jätkien kunnossa nyt.
– Tässä vaiheessa on mahdoton arvioida sitä, mutta hyvällä puolustuspelillä ja nopeilla hyökkäykseen käännöillä kaikki on mahdollista. Lähdetään kuitenkin nyt ihan peli kerrallaan ja katsotaan sitten. Turha se on kuitenkaan lähteä tavoittelemaan mitään muuta kuin mestaruutta, 183-senttinen Suomen ja Sveitsin passit omistava Vaenerberg sanoo.
Joukkueen vaihtuvuus pelaajiston suhteen on ollut vähäinen, mutta pelityyliä on viilattu.
– Vähän on erilainen pelityyli kuin viimeiset kaksi vuotta Pyrinnössä, mutta kiva katsoa miten istuu siihen pelityyliin.
– Meillä on hyökkäyksessä vähän eri piirteitä, mitä on ollut. Enää ei ole pelkästään sitä kolmiota, vaan mukana on muutamia settipelejä. Eteen tulee varmasti enemmän tilanteita, jossa vaaditaan sitä pelinjohtamista. Niissä tilanteissa odotan että voin tuoda pelinrakentajana jotain lisää joukkueelle, Vaenerberg toivoo.
Jesse Happonen
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- IS: Paikalliset hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- NBA:n supertähti tekee paluun – järiseekö mestari?
- Lauri Markkanen pesi Tuomas Iisalon NBA:ssa
- Tuomas Iisalolle surkea uutinen NBA:ssa
- Nikola Jokicin kone alkaa lämmetä
- Lauri Markkasen nimi nousi jälleen siirtohuhuihin
- Miikka Muurisesta synkempi uutinen
- LeBron James jyrättiin jo puolivälierävaiheessa
- Susijengistä tuttu pelaaja Korisliigaan
- NBA Cup – idän parhaat ovat tässä
- Miikka Muuriselta iso paljastus – seura vaihtumassa!
- Huippuvahvistus! Susijengistä tuttu pelaaja palaa Korisliigaan
- Entisen NBA-tähden ruumis löydettiin rannalta
- Lauri Markkasen nimi nousi jälleen siirtohuhuihin
- 4,7 miljoonan seuraajan sometili julkaisi – tässä ovat maailman parhaat koripalloilijat
- Tuomas Iisalo saanut Memphisin raiteilleen
- IS: Miikka Muurinen on joutunut kriisin keskelle – muuttuuko suomalaisen tilanne?
- Miikka Muurinen avasi Ylelle – näin jättisiirto muutti elämää siviilissä
- Lauri Markkanen sivussa – näin kävi
- Susijengi-huuma on uskomaton – useat jäivät jälleen tyhjin käsin