Kobrien vahva toinen puoliaika selätti Pyrinnön – ”Kobrat tekivät kaikki pienet asiat paremmin”
Kuva: Juha Tamminen
Lapuan Kobrat pelasivat erinomaisesti toisella puoliajalla ja ottivat ansaitun 86-70 (38-42) -kotivoiton Tampereen Pyrinnöstä Lapuan urheilutalolla.
Pyrintö aloitti ottelun hyvin Joonas Cavénin ollessa oivassa heittovireessä. Kobrat kuitenkin osoittivat, että he ovat vaikeasti voitettava joukkue kotonaan tulemalla takaisin peliin ja johtoon toisella neljänneksellä. Antero Lehto ja Ricky Minard toivat lopulta Pyrinnön takaisin johtoasemaan puoliajalle mennessä.
Lapualaiset ratkaisivat ottelun käytännössä kolmannella neljänneksellä. Kobrat heittivät kovia heittoja toisensa jälkeen sisään, kun taas toisessa päässä Pyrinnön heitot kolisivat järjestään raudoissa. Lopullisen niitin kotijoukkue löi päätösneljänneksellä, joka merkittiin Kobrille selkeästi 29-17.
– Kobrat tekivät kaikki pienet asiat paremmin: voittivat 50/50-kamppailupallot, veivät levypallot ja me hävisimme oikeastaan kaikki vääntötilanteet. Kolmannella neljänneksellä he heittivät oikeaan aikaan haastetutkin hyppyheitot sisään. Oma päämme ei kestänyt sitä, että itse epäonnistuimme hyökkäyspäässä ja pakotimme liikaa. Lapua oli yksinkertaisesti tänään paljon parempi ja ansaitsi voittaa, Pyrinnön päävalmentaja Ilkka Palviainen totesi Pyrinnön sivuilla.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- NBA on melkoisen skandaalin kourissa
- Lauri Markkanen aloitti NBA:ssa räväkästi
- NBA:n paras pelaaja veti lopulta pidemmän korren
- Miikka Muurinen sai vastuuta – pisteet vähissä
- NBA-koripallo sai Suomessa uuden kodin
- Kevin Durant teki sopimuksen – häviää Lauri Markkaselle
- Miikka Muurinen heitti pinnan sarjajumboa vastaan
- Mikael Jantuselta vahvaa jälkeä Euroliigassa
- Miikka Muurinen nähtiin Euroliigassa
- Suomalaispelaaja siirtyy Bundesliigaan
- NBA-koripallo sai Suomessa uuden kodin
- Kevin Durant teki sopimuksen – häviää Lauri Markkaselle
- Miikka Muurinen sai vastuuta – pisteet vähissä
- Lauri Markkanen aloitti NBA:ssa räväkästi
- Miikka Muurinen heitti pinnan sarjajumboa vastaan
- NBA on melkoisen skandaalin kourissa
- NBA:n paras pelaaja veti lopulta pidemmän korren