Pyrintö hankki uuden takamiehen – ”Korvaa pituudessa puuttuvat senttinsä muilla ominaisuuksillaan”

Pyrinnön Korisliiga-joukkue vahvistuu, kun amerikkalainen pelinrakentaja Andre Stringer lentää Mississipistä Tampereelle perjantaina iltapäivällä.
Stringer (178 cm/86kg) on 25-vuotias Louisiana State Universitysta valmistunut nopea ja taitava takapelaaja. Yliopistossa hänen tilastokeskiarvonsa olivat 11,7 pistettä, 2,4 levypalloa ja 2,59 syöttöä.
Syvästä etelästä kotoisin oleva Stringer on valmistuttuaan pelannut kaksi kautta NBA:n kehitysliigaa Maine Red Clawsin riveissä, joka on Boston Celticsin farmijoukkue. Siellä viime kaudella pisteitä syntyi 7,47/peli, levypalloja tarttui 2,27/peli ja syöttöjä mies on jakoi 3,93 ottelukeskiarvolla.
– Andre Stringer vahvistaa takakenttäämme ja pelinteko-osastoamme sekä tuo yhden mahdollisuuden lisää meille puolustukseemme, sanoo Pyrinnön päävalmentaja Ilkka Palviainen seuran tiedotteessa.
– Kyseessä on nuori, energinen ja vauhdikas takapelaaja, joka korvaa pituudessa puuttuvat
senttinsä muilla fyysisillä ominaisuuksillaan. Odotan hänen tuovan meille lisää heittovoimaa, pelintekotaitoa sekä yhden intensiivisen puolustajan lisää.
– Tasaisen yliopistouran jälkeen hän pelasi kaksi kokonaista kautta D-liigassa. Näen itse Stringerin peliominaisuuksien sopivan paremmin Eurooppaan, kuin pohjoisamerikkalaiseen koripalloon hänen epäitsekkään ja joukkueen edun eteen uhrautuvan pelaamisensa puolesta, arvioi Palviainen.
Pyrintö on jo saanut Stringerin peliluvan D-liigasta, joten sen puolesta hän on vapaa pelaamaan, vaikka jo sunnuntaina Seagullsia vastaan, jos valmennusjohto muuten näkee sen järkeväksi.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Totta se on – Susijengi EM-koriksen välieriin
- Veriviholliset kohtaavat EM-koriksen välierässä
- Georgia on Susijengille vaikea haaste
- Sasu Salin kansalta tulleista palautteista – ”Merkitsee paljon”
- Georgia on Susijengille vaikea haaste
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Tässä Susijengin puolivälierän alkamisaika
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Veriviholliset kohtaavat EM-koriksen välierässä
- Sensaatio – Susijengi voitti Serbian ja meni jatkoon
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Lauri Markkanen hehkutti – ”Ihan uskomaton jätkiltä”
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin