Fanipalvelut koripallon EM-kilpailuissa julki – ”Tavoitteena ainutlaatuinen urheilutapahtuma”
Suomen Koripalloliitto ja EM-kisaorganisaatio julkaisivat torstaina suunnitelmiaan faneille kohdistetuista palveluista elo-syyskuussa pelattavien EM-kisojen aikana. EM-kisat ja koripallohuuma levittäytyvät paitsi Helsinki Arenan ulkopuolelle myös Helsingin ydinkeskustaan sekä paikallisten Sudenpesien myötä ympäri Suomea.
Koripallon EM-kilpailuita pelataan Helsingissä 31.8.-6.9.2017. Koripalloliiton tavoitteena on tehdä EM-kisoista 100-vuotista itsenäisyyttään juhlivalle Suomelle ja ulkomaisille kisavieraille ikimuistoinen kokemus.
Päivittäinen kohokohta on iltaottelu, jossa irti pääsevät kotijoukkue Susijengi ja sen kansainvälistä ihastusta edellisissä arvokisoissa herättänyt fanijoukko. Lisätunnelmaa Helsinkiin tuovat islantilaisfanit, joita on saapumassa Suomeen tuhatpäin.
– Tavoitteemme on järjestää ainutlaatuinen urheilutapahtuma, joka jää vuosiksi mieleen. Fanien ja yhteisöllisyyden huomioiminen ovat tärkeä ja luonnollinen osa konseptiamme. Olemme ylpeitä siitä, että pystymme osallistumaan laajasti urheilun kautta 100-vuotiaan Suomen juhlimiseen. Yhdessä. Samalla haluamme jatkaa Susijengin uskomatonta tarinaa ja jättää vaikuttava perintö suomalaiselle koripallolle, EM-kisaorganisaation pääsihteeri Ari Tammivaara painottaa Koripalloliiton tiedotteessa.
EM-ottelut pelataan päivittäin kahdessa sessiossa, joista jälkimmäisen muodostaa aina Susijengin ottelu. Ensimmäisessä sessiossa pelataan päivän kaksi muuta ottelua. Arena tyhjennetään sessioiden välissä. Suomen otteluista parhaiten ovat myyneet EM-avaus Ranskaa vastaan 31.8. sekä lauantaina 2.9. pelattava Slovenia-ottelu. Molempien täyttöasteet ovat jo tässä vaiheessa yli 90 prosentin.
Helsinki Arenalle odotetaan päivittäin yli 15.000 katsojaa. Arenaan saapuvia katsojia varten pelihallin ulkopuolelle rakennetaan fanialue, jonne fanit voivat kerääntyä virittäytymään tunnelmaan ja viettämään aikaa. Fanialue sisältää mm. laajan anniskelualueen, ruokailumahdollisuuksia sekä yhteistyökumppaneiden aktivointipisteitä. Lisäksi katsojien käytössä ovat Arenan sisätiloissa olevat palvelut.
Nuorimpia kisaturisteja varten järjestetään Susikoulu, joka toteutettiin ensi kertaa vuoden 2015 EM-kisoissa Ranskassa. Koripalloliiton yhteistyökumppanin Kisakallion koordinoima Susikoulu tarjoaa 6-12-vuotiaille nuorille mahdollisuuden opintojen edistämiseen EM-kisojen aikana Helsingissä. Koulun ovet ovat avoinna myös kansainvälisille vieraille ja opetus pidetäänkin englanniksi.
EM-kisat tulevat näkymään ja kuulumaan myös muualla. Helsingin ydinkeskustassa sijaitseva Kansalaistori muuntautuu EM-kisojen ajaksi koripallon tapahtumakeskukseksi sekä Suomen suurimmaksi kisastudioksi.
Aamupäivästä alkaen tapahtumakeskuksen valtaavat koululaiset, jotka kutsutaan viettämään liikunnallinen päivä koripallon ja oheisaktiviteettien parissa. Koululaistapahtumat järjestetään yhteistyössä Helsingin kaupungin sekä koripalloseurojen kanssa.
Illalla Kansalaistorista tulee Suomen suurin kisastudio, kun Susijengin ottelu näytetään päivittäin isolta skriiniltä.
Kaikelle kansalle avoimen Kansalaistorin karnevaalitunnelmaa ovat luomassa Suomen ottelua edeltävät pregame show’t, lastentapahtumat sekä EM-kisojen ja Susijengin yhteistyökumppaneiden aktivointipisteet. Kansalaistori varustetaan EM-kisojen ajaksi myös omalla anniskelualueella sekä ravintolapalveluilla yleisön viihtyvyyden takaamiseksi.
– Odotukset on viritetty korkealle Bilbaon ja Montpellierin kokemuksien perusteella. Se, mikä kyseisistä kisoista jäi päällimmäisenä mieleen, oli mieletön yhteisöllisyyden tunne. Nyt Sudenpesä tulee kotiin – vihdoinkin, iloitsee Kansalaistorin ja Susiklubin toteuttamisesta vastaavan Elämys Groupin toimitusjohtaja Jussi Viskari.
Suomen pelin jälkeen fanien ilta jatkuu Susiklubilla, joka on konseptina tuttu vuosien 2014 ja 2015 MM- ja EM-kisoista. Yökerhossa järjestetyssä Susiklubissa nähtiin Bilbaossa ja Montpellierissä kotimaisia artisteja tahdittamassa fanien bileiltaa.
– Susijengi-tarina on koskettanut suomalaista urheiluyleisöä laajasti. Tuhansia on matkustanut Susijengin matkassa, mutta monia Susijengi on koskettanut pääosin median ja tarinoiden välityksellä. Nyt laajemmallekin joukolle avautuu mahdollisuus osallistua tarinaan hyvin matalalla kynnyksellä. Jännä nähdä, miten yhteisöllisyys rakentuu entistäkin isommassa mittakaavassa, Viskari jatkaa.
Helsingin Susiklubin yksityiskohdat sekä Kansalaistorin tarkempi päiväkohtainen ohjelma julkaistaan myöhemmin.
Suomi 100 -juhlavuoden teemana on Yhdessä. Samainen teema on värittänyt Susijengin ja fanien yhteistä matkaa jo vuosien ajan.
Yhdessä-teemalla EM-kisat jalkautuvat myös laajemmin koripallopaikkakunnille. Suomen Koripalloliitto on tarjonnut koripalloseuroille ympäri Suomea mahdollisuuden järjestää kotikaupungissaan kisastudion, Sudenpesän.
Paikallisissa Sudenpesissä näytetään Suomen ottelu, jonka ympärille seura pystyy rakentamaan oman koriskarnevaalinsa tai asiakastilaisuutensa omien tarpeidensa mukaan. Sudenpesän järjestävät paikkakunnat tiedotetaan kootusti myöhemmin.
LUE MYÖS:
- Entinen tähtipelaaja ei sulattanut WNBA:ta halventavaa tempausta: ”Kornia ja noloa”
- Silkkaa dominointia – NBA-pelaaja siirtyi Australiaan ja nousi välittömästi supertähdeksi
- Korisliigan kausiennakko – Loimaa Bisons: Tuttuja vahvistuksia jälleen Suomessa
- Sensaatio Samokovissa – Salon Vilpas venyi historialliseen temppuun
- Edon Maxhuni vaihtaa seuraa – suuntana Turkin pääsarja
- Korisliigan kausiennakko – Lahti Basketball: Rakentaa pysyvää statusta Korisliigassa
- Korisliigan kausiennakko – Tapiolan Honka: Tuskin toista tuhkimotarinaa
- Korisliigan kausiennakko – Tampereen Pyrintö: Riittääkö kolme vahvistusta?
- Korisliigan kausiennakko – Kipinä Basket: Välttääkö jopa putoamisen?
- Korisliigan kausiennakko – Kouvolan Kouvot: Taistelee sarjapaikasta
- Korisliigan kausiennakko – Kipinä Basket: Välttääkö jopa putoamisen?
- Korisliigan kausiennakko – Kouvolan Kouvot: Taistelee sarjapaikasta
- Kataja Basket teki yllätyshankinnan – sopimus ei ole koko kauden mittainen
- Korisliigan kausiennakko – Tapiolan Honka: Tuskin toista tuhkimotarinaa
- Tapiolan Honkaan sittenkin neljäs vahvistus – viime kauden laituri teki yllätyspaluun
- Korisliigan kausiennakko – Tampereen Pyrintö: Riittääkö kolme vahvistusta?
- Sensaatio Samokovissa – Salon Vilpas venyi historialliseen temppuun
- Korisliigan kausiennakko – Lahti Basketball: Rakentaa pysyvää statusta Korisliigassa
- Korisliigan kausiennakko – Loimaa Bisons: Tuttuja vahvistuksia jälleen Suomessa
- Edon Maxhuni vaihtaa seuraa – suuntana Turkin pääsarja