Naisten maajoukkuetähti siirtyi Saksaan – ”Olen tosi tyytyväinen”

Italiassa kauden aloittanut, mutta vuodenvaihteen tienoilla Saksaan siirtynyt Evita Iiskola on viihtynyt hyvin uudessa joukkueessaan.
Iiskola aloitti kauden Italian Serie A2:ssa Pallacanestro Femminile Umbertiden joukkueessa, mutta purki sopimuksensa seuran kanssa joulukuussa. Iiskola oli Umbertiden selkeä johtohahmo pelaten lähes täysiä minuutteja ottelusta toiseen. Alaraajavamma kuitenkin keskeytti Iiskolan kauden Italiassa ja hän päätyi vaihtamaan maisemaa.
– Päätimme yhteisymmärryksessä purkaa sopimuksen. Se oli molemmille paras vaihtoehto. Itse olin loukkaantunut enkä niin onnellinen siellä ja he pystyivät alkamaan etsimään uutta vahvistusta. Minä sitten pystyin jatkamaan kuntoutustani ja uraani muualla, Iiskola kertoo lähdön taustoista Koripalloliiton tiedotteessa.
Vaikka Iiskola sai runsaasti vastuuta, niin vaakakupissa painoivat myös muut seikat.
– Sain pelata niin paljon kuin sielu sieti. Vastuuta tuli ja se teki tietenkin hyvää itseluottamukselle, vaikkeivät pelimme menneet niin hyvin. Halusin enemmän kuitenkin myös treeneistä ja peleistä ja halusin lopulta muualle.
Iiskola allekirjoitti Saksan toiseksi sarjatasolla pelaavan Osnabrück Panthersin kanssa sopimuksen. Panthers johtaa tällä hetkellä pohjoislohkoa ja joukkueen selkeä tähtäin on sarjanousussa.
– Minulla oli muutamia vaihtoehtoja sen jälkeen, kun toivuin loukkaantumisesta ja lopulta päädyin valitsemaan Saksan. Siellä on hyvä valmentaja, joukkue ja organisaatio ovat tavoitteellisia ja ainoa tavoite on nousta Saksan korkeimmalle tasolle. Lisäksi joukkueessa oli yksi ennestään tuttu pelaaja. Aika nopealla aikataululla kaikki tapahtui, mutta olen tosi tyytyväinen. Tiesin etukäteen, että minulla tulee olemaan täällä erilainen rooli eikä minuutteja tule yhtä paljon ja nyt yritän sopeutua uuteen rooliin. Peli peliltä kaikki menee koko ajan paremmin.
Iiskola pelasi myös viime kaudella Saksassa, kun hän edusti Bundesliigassa pelannut BG89 Hurricanesin joukkuetta. Paluu Saksaan onkin sujunut ilman ongelmia.
– Kulttuurisesti Saksa on helppo maa asettua ja ihmiset ovat samantyyppisiä kuin Suomessa. Homma toimii eikä yllätyksiä tule, niin kuin Italiassa saattoi tulla. Seura ja joukkue ottivat minut avosylin vastaa ja kaikki on mennyt tähän asti loistavasti, iloitsee Iiskola.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Totta se on – Susijengi EM-koriksen välieriin
- Veriviholliset kohtaavat EM-koriksen välierässä
- Georgia on Susijengille vaikea haaste
- Sasu Salin kansalta tulleista palautteista – ”Merkitsee paljon”
- Georgia on Susijengille vaikea haaste
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Tässä Susijengin puolivälierän alkamisaika
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Veriviholliset kohtaavat EM-koriksen välierässä
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Totta se on – Susijengi EM-koriksen välieriin
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä