Susijengin laituri siirtyy Bundesliigaan – ”Tulen löytämään paikkani joukkueessa nopeasti”
Viime kaudella ranskalaista Nanterrea edustanut Susijengin ison pään luottopelaaja Erik Murphy, 27, siirtyy Saksan Bundesliigaa ja Eurocupia pelaavaan Fraport Skylinersiin. Pitkältä kuntoutusjaksolta palaava Murphy saa Frankfurtissa joukkuetoverikseen Susijengi-kapteeni Shawn Huffin.
Murphyn tuo Frankfurtiin joukkueen ison pään tulevaisuuden lupauksen Niklas Kielin loukkaantuminen. Murphyn ja Skylinersin sopimus on voimassa marraskuun loppuun, jonka jälkeen seuralla on optio sopimuksen jatkamisesta ensiksi kauden 2018-19 loppuun ja myöhemmin aina 2019-20-seurajoukkuekauden loppuun asti.
– Frankfurt on hieno kaupunki ja olen kuullut Skylinersistä pelkkää hyvää. Olen tuntenut coach Herbertin jo pitkään ja pelannut Shawn Huffin kanssa maajoukkueessa sekä Brady Heslipin kanssa NBA:n kesäliigassa, Murphy kertoo Skylinersin tiedotteessa.
– Uskon, että heittokykyni, kokoni ja pelinlukutaitoni ansiosta tulen löytämään paikkani joukkueessa nopeasti.
Murphy pelasi viime syksynä Ranskan liigaa Nanterressa, mutta vietti koko kevätkauden ja kesän kotiseuduillaan Massachusettsissa kuntouttamalla itseään takaisin ammattilaiskentille.
– Olen etsinyt joukkueeseeni motivoituneita, nälkäisiä pelaajia. Erikillä on kuntoutuksessa vietettyjen kuukausien jälkeen valtava halu osoittaa, mihin hän pystyy. Aiemmalla urallaan Turkissa ja Ranskassa Erik on osoittanut kykynsä koripalloilijana, päävalmentaja Gordon Herbert toteaa.
Erik Murphyn, Shawn Huffin ja Gordon Herbertin Fraport Skylinersin lisäksi suomalaisosaamista Saksan Bundesliigassa edustavat Bayern Münchenin Petteri Koponen sekä Crailsheim Merlinsin valmennuskaksikko Tuomas Iisalo-Vesa Vertio.
LUE MYÖS:
Vain tänään! Tuohen vanhoille asiakkaille: talleta 1€ ja saat 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- NBA:ssa käsittämätön uroteko
- NBA:ssa sivuttu hurjaa ennätystä
- NBA:ssa rikottiin iso rajapyykki
- Vilpas todella lähellä runkosarjan kuninkuutta
- NBA:n suomalaisseuroille tappioita
- Los Angeles Lakers vetreytyy – Luka Doncic kovassa vireessä
- LeBron Jamesista jälleen ennätysmies
- Susijengi vaihtoi kotia – Espoo liian pieni
- MM-kisapaikasta taisteleva Susijengi: kotiareena vaihtuu!
- Huh, mikä auto! Miikka Muurinen kurvailee upouudella Porschella