18-vuotiailla tytöillä kova haaste Euroopan huipulta – ”Korkean tason eurooppalaisjoukkue”

Suomen 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueen varaslähtö Sudenpentujen maajoukkuekesään saa jatkoa keskiviikkona ja torstaina, kun Kisakallion Susi Training Centeriin saapuu Latvia kivenkovan ikäluokkansa kera.
Makedoniassa pidettäviin B-divisioonan EM-kisoihin valmistautuva Suomi käynnisti Sudenpentujen maajoukkuekesän jo viime viikolla, kun suomalaisten vieraaksi saapui Turkki. Ensimmäisessä ottelussa Suomi veti pidemmän korren, mutta toisessa turkkilaiset saivat revanssinsa.
Päävalmentaja Jussi Laakso on pyöritellyt staffinsa kanssa nauhaa edestakaisin ja löytänyt peleistä parannettavaa tällä viikolla alkaneeseen leiriin.
– Löysimme videolta aika paljon kehitettävää ja aloitimme tämän leirin puolustusharjoitteilla. Isot aiheet ovat olleet levypallopelaaminen, pallonpaine ja intensiteetti. Ne ovat isoimmat peruskivet, jotka pitää saada tämän leirin ja otteluiden aikana kuntoon, Laakso kertoo Koripalloliiton tiedotteessa.
– Intensiteetti ja pallonpaine pitää saada sille tasolle, jolla suomalainen maajoukkue pelaa. Vastustajan heittoprosentit alhaisemmaksi ja levypalloja joko saman verran tai enemmän, ovat tärkeitä asioita tässä projektissa.
Vastaan tuplamaaotteluissa Sudenpennuille tulee Latvia, jonka ’01-syntyneiden ikäluokka on Euroopan kärkeä ja edennyt aina MM-kisoihin saakka. Vuoden 2017 16-vuotiaiden EM-kisoissa joukkue sijoittui neljänneksi ja edelliskesänä ikäluokka sijoittui 17-vuotiaiden MM-kisoissa kahdeksanneksi.
– Latvia on korkean tason eurooppalaisjoukkue, jolta löytyy taitoa monella eri tavalla ja tykkää käyttää heidän post-pelaajiaan hyväksi.
Suomi ja Latvia kohtaavat keskiviikkona Kisakallion Susi Training Centerissä kello 17:30 ja torstaina kello 13:00.
Sudenpentujen nimilista, josta valitaan 12 pelaajaa keskiviikon ja torstain otteluihin:
Nimi | Syntymävuosi | Kasvattajaseura |
Janette Aarnio | 2002 | Helsingin NMKY |
Alexandra Ailus | 2002 | Tapiolan Honka |
Meri Damoiseaux | 2001 | Hyvinkään Ponteva |
Elli Heikkilä | 2002 | Peli-Karhut |
Emilia Hulst | 2002 | PuHu Juniorit |
Annika Hyttinen | 2001 | Tapiolan Honka |
Awak Kuier | 2001 | Peli-Karhut |
Maija Kuisma | 2001 | Orimattilan Jymy |
Emerita Mashaire | 2001 | Leppävaaran Pyrintö |
Venla Määttänen | 2001 | Salon Vilpas Koripallo |
Lotta-Kaisa Paltemaa | 2001 | Tapiolan Honka |
Ebba Pekonen | 2001 | Tapiolan Honka |
Ilona Sutinen | 2002 | Helsingin NMKY |
Liisa Taponen | 2002 | Tampereen Pyrintö |
Sanni Tuomisto | 2001 | Espoo Basket Team |
Saga Ukkonen | 2001 | Wartti Basket |
Silja Viita | 2001 | Korikobrat Lapua |
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Saksa voitti koripallon MM-kultaa
- Susijengi kaatui saappaat jalassa
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Totta se on – Susijengi EM-koriksen välieriin
- Veriviholliset kohtaavat EM-koriksen välierässä
- Georgia on Susijengille vaikea haaste
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Veriviholliset kohtaavat EM-koriksen välierässä
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Totta se on – Susijengi EM-koriksen välieriin
- Sasu Salin kansalta tulleista palautteista – ”Merkitsee paljon”