Susiladiesin peluri siirtyy Saksaan – ”Odotan tältä kaudelta parempaa”
Edelliskauden Espanjassa pelannut Anissa Pounds, 26, jatkaa ammattilaisuraansa ulkomailla. KTP-kasvatin tulevan kauden osoite on Saksan 2. Bundesliigan MSP Rheinstars Bergische Loewen.
Voitettuaan Peli-Karhujen riveissä Suomen mestaruuden 2017/18 Pounds siirtyi Espanjan Liga Femenina 2:ssa pelaavan Maristas Corunaan. Joukkueen kausi päättyi putoamiseen, mutta Poundsilla oli opettavainen kausi, jonka aikana hän tehtaili keskimäärin 11,7 pistettä, 3,4 levypalloa, 1,8 syöttöä ja 1,5 riistoa ottelua kohden.
– Olen todella kiitollinen, että vielä pääsen lähtemään ulkomaille. Halusin viime kauden jälkeen johonkin ihan uuteen paikkaan ja ympäristöön. Puhuimme agentin kanssa vaihtoehdoista ja tämä oli molempien mielestä tällä hetkellä paras, Pounds taustoittaa Koripalloliiton sivuilla.
– En ole kauhean tyytyväinen siihen, miten viime kausi meni, ja odotan tältä kaudelta parempaa tulosta. Joukkueen tavoite on nousta ykkösliigaan ja siihen tähdätään. Ja teemme kaikkemme sen eteen, että se tavoite täyttyy.
Pounds pelasi neljä kautta Arkansas Tech Universityssä (NCAA2) ennen paluutaan Kotkaan ja Peli-Karhuihin. Jo ennen siirtymistään yliopistoon Pounds ehti pokata Naisten Korisliigan kehittyneimmän pelaajan pystin (2012), parhaan kuudennen pelaajan palkinnon (2013). Naisten maajoukkueessa Poundsille on kertynyt 12 ottelua.
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Susijengi kohtaa Islannin – vastustajan kokoonpanossa yksi ylitse muiden
- Täysi pimento! Susijengin faneille tyly ilmoitus
- Susijengin MM-karsintavastustajalle valtava kolaus
- Oman kylän kasvatti palaa Kotkaan – KTP-Basket jysäytti taas
- Tapiolan Honka aktivoitui – ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus julki
- Supersentterin paluu – Javion Ogunyemi jälleen Korisliigaan
- Lähde: Olivier Nkamhoualle tuotiin nimekäs kilpailija
- Federiko Federikon Euroopan ammattilaisura lähtee käyntiin Kyproksella
- Lähde: Russell Westbrookilla oli useampikin mahdollisuus jatkaa NBA-uraansa
- Alexander Madsen vaihtaa maisemaa – siirtyy suomalaisvalmennuksen alle
- Bradley Beal valitsi palkkapäivän mestaruuden sijaan – sopimus herättää kysymyksiä
- Susijengistä tuttu Alex Murphy peruu eläköitymisensä
- Tältä näyttää Susijengin MM-karsintojen harjoitusrinki
- Loppukesän siirtopommi – Erik Sajantila palaa Suomeen
- Älyttömän kimmoisa atleetti KTP-Basketin riveihin – Zion Styles siirtyy Kotkaan
- Alexander Madsen vaihtaa maisemaa – siirtyy suomalaisvalmennuksen alle
- Kaksi vuotta pelaamatta – nyt saapuu Loimaa Bisonsin takakentälle
- Oman kylän kasvatti palaa Kotkaan – KTP-Basket jysäytti taas
- Supersentterin paluu – Javion Ogunyemi jälleen Korisliigaan
- Lähde: Olivier Nkamhoualle tuotiin nimekäs kilpailija