Naisten Korisliigassa nähtiin murskalukemat
Sarjassa toisena oleva Tapiolan Honka matkasi Helsinkiin yhdeksäntenä olevan ToPo:n vieraaksi. Vierasjoukkue vei ottelusta pisteet mukanaan selvällä erolla 91-57.
Ensimmäisellä jaksolla espoolaisten hyökkäyspeli toimi loistavasti. Erityisesti Cierra Dillard oli hereillä heti ottelun alusta lähtien. Hän upotti jaksolla seitsemän pistettä ja Honka pääsi tauolle 11 pisteen etumatkalta.
Toinen jakso oli siinä mielessä ensimmäisen toisinto, että vieraat lähes tuplasivat johtonsa. Puoliajalla tilanne oli 54-33.
Puoliajan jälkeen joukkueiden tasoero tuli entistä enemmän esille. Honka karkasi tavoittamattomiin Gabriela Bronsonin ja Taru Tuukkasen johdolla. Viimeiselle tauolle mentiin vieraiden 31 pisteen johdossa.
Viimeinen jakso oli enää lähinnä pelailua. Ja jakso olikin ottelun tasaisin. Honka vei pisteet Espooseen 91-57.
– Puolustus pysyi hyvin kasassa läpi ottelun, ja se tuotti meille hyviä stoppeja. Se toi myös rentoutta hyökkäyspäähän, jossa saimme hyviä ratkaisuja tehtyä sitä kautta, vieraiden päävalmentaja Kimmo Kujansivu sanoi Koripalloliiton tiedotteessa.
Tapiolan Honka hallitsi ottelussa korinalustaa ja teki sieltä 56 pistettä. Kotijoukkueen pistesaalis samaiselta alueelta jäi 24 pisteeseen.
Tuukkaselle merkittiin ottelussa tupla-tupla. Hän teki 21 pistettä ja otti 13 levypalloa. Bronson heitti 18 pistettä, keräsi kymmenen levypalloa ja jakoi seitsemän koriin johtanutta syöttöä. Nea Kuisma upotti kotijoukkueelle 16 pistettä.
LUE MYÖS:
- Kipinä Basket avasi Korisliiga-kautensa murskavoitolla – Gettomasalle tilastomerkintä
- FIBA Europe avoimena Venäjän paluulle kansainväliseen koripalloon
- Kohu Portland Trail Blazersissa – potkut kolme tuntia palkkaamisen jälkeen
- Olivier Nkamhoualta mukiinmenevä esitys Euroliigassa
- Detroit Pistonsin 200 miljoonan dollarin sopimus ei hiljentänyt treidipuheita
- Lähde: NBA:n Eurooppa-hanke etenee – sopimus jalkapallojättien kanssa lähellä
- NBA-tähti Josh Hartin vamma paranee vain uran päättävällä leikkauksella
- Lähde: Detroit Pistons havitellut montaa eri vonkaletta siirtomarkkinoilta
- Kouvolan Kouvot suli 25 pisteen johdon – Karhu Basket ratkaisi ottelun viime sekunneilla
- Upea uutinen: Jacob Grandison löysi uuden seuran – ura jatkuu Ranskassa
- Kommentti: Lahti Basketball teki täysin väärän valinnan
- SuomiKoris ennakoi Korisliiga-kautta: mestarisuosikit, putoajakandidaatit ja yksilöpalkinnot
- Korisliiga käynnistyi – kaksi supervahvistusta vakuuttivat välittömästi
- Korisliigan kausiennakko – Salon Vilpas: Onko otteluruuhka liikaa?
- Top 5: Näitä Korisliigan kotimaisia pelaajia kannattaa seurata
- Top 5: Korisliigan mielenkiintoisimmat ulkomaalaisvahvistukset
- NBA-tähti Josh Hartin vamma paranee vain uran päättävällä leikkauksella
- Täysi sokki Salossa – Tapiolan Honka kaatoi mestarisuosikin uskomattomalla heitolla
- Pyrinnöltä erikoinen ratkaisu – vahvistus vaihdettiin päivä ennen kauden alkua
- Olivier Nkamhoualta mukiinmenevä esitys Euroliigassa