Susijengin pelaajat hurjina: cup-voitto, jättiläisen kellistäminen, hurjia pistemääriä

Viikonloppuna saatiin nauttia Susijengin pelaajien hienoista edesottamuksista ja saavutuksista. Shawn Hopkinsista tuli Islannin cup-mestari, Elias Valtonen juhli harvinaista vierasvoittoa Real Madridista, Edon Maxhuni liekeissä Hollannissa, Topias Palmilla kauden paras peli ja Alexander Madsen sekä Murphyn veljekset pistivät taas kovia lukuja tilastoihin.
Shawn Hopkinsista tuli kauden kolmas Susijengin pelaaja, joka pääsi juhlimaan cup-voittoa eurokentillä, kun Stjarnan nappasi Islannin cup-pokaalin itselleen. Stjarnan kaatoi finaalissa Islannin liigan kärkipaikkaa pitävän Thor Thorlakshofnin 93-85 (45-42). Hopkins siivitti voittojuhlia 10 pisteellä, seitsemällä levypallolla ja kahdella syötöllä.
– Mitä syvemmälle ja tärkeämmäksi nämä pelit menevät, niin sitä paremmin me pelaamme. Meidän toteuttaminen on ihan eri tasolla. Me syöttelemme palloa enemmän, me liikumme ja pelaamme yhdessä sekä toisillemme. Olisimme voineet klaarata tämä pelin jo kolmannella neljänneksellä, mutta puolustuksellisesti emme pelanneet hyvin. Onnistumisia tuli laajalla rintamalla ja tosi ehjä peli meiltä. Pystyimme pitämään heidän tärkeimmät pelaajansa ruodussa.
– Tämä on iso juttu ja tarvitsimme tätä. Olemme nyt voittaneet jokaisen joukkueen tässä liigassa ja tämä oli kärkijoukkue. Se antaa hyvää itseluottamusta ensi kuussa alkavia pudotuspelejä ajatellen. Tämä oli tosi tärkeä voitto ja siihen plussat päälle, että tästä tuli mitali. Tämä oli tosi tärkeä joukkueen koheesion kannalta. Kaikki eivät pääse pelaamaan näitä pelejä eikä varsinkaan voita. Pelasimme yhdessä ja voitimme yhdessä ja tämä on ihan huikea juttu. Tätä tullaan muistamaan vanhempanakin. On tässä hetki mennyt, kun on oikeasti voittanut jotain, niin tämä tuntuu todella hyvältä, Hopkins mietiskeli Koripalloliiton tiedotteen mukaan.
Ottelutilastot
Espanjan liigassa Manresa haki Madridista komean 86-75 (34-41)-voiton. Valtonen oli isossa roolissa 14 pisteen, seitsemän levypallon ja riiston tilastoilla. Voitolla Manresa jatkaa kolmantena.
– Lähdimme omasta mielestämme ainakin aikamoisina altavastaajina liikkeelle matsiin, kun meillä oli vain yksi vitospaikan pelaaja. Pelasimme hyvin yhteen ja vapautuneesti ilman sen suurempia paineita, niin tulos oli tänään tämä. Saimme myös hidastettua heitä ajoittaisella paikkapuolustuksella, Valtonen totesi ottelun jälkeen.
Ottelutilastot
Teneriffan loistovire sai jatkoa 91-78 (49-42)-voitolla Burgosista. Sasu Salin upotti kolmosviivan takaa viidesti keräten 15 pistettä ja yhdet merkinnät levypallo- ja pistesarakkeisiin. Emir Sulejmanovic merkkautti kuusi pistettä. Teneriffa on viidentenä.
Ottelutilastot
Belgian ja Hollannin yhteisliigassa Edon Maxhuni oli vahvassa lennossa heittämällä 22 pistettä Heroes Den Boschin kaataessa Giants Antwerpenin 95-81 (54-44). Maxhunille merkittiin myös neljä levypalloa, viisi syöttöä sekä riisto.
Ottelutilastot
Hollannin cupin finaalissa Heroes joutui kuitenkin taipumaan Donarille 71-76. Maxhuni oli jälleen joukkueensa parhaimmistoa 19 pisteellä.
Ottelusta ei ole saatavilla tarkempia tilastoja.
Mikael Jantusen Oostende jatkaa tappioitta voitettuaan ylemmän jatkosarjan ottelussa Feyenoordin 72-69 (43-36). Jantuselle kirjattiin seitsemän pistettä, neljä levypalloa, syöttö ja riisto.
Ottelutilastot
Topias Palmi sai 29 minuuttia peliaikaa ja käytti vastuunsa tehokkaasti upottamalla 29 pistettä Limburg Unitedin voittaessa alemman loppusarjan ottelussa Den Helder Sunsin 85-70 (40-35). Palmi sai tilastoihinsa myös yhden levypallon.
Ottelutilastot
Japanin B2-liigassa Alex ja Erik Murphy olivat jälleen vahvoina, kun Fukushima Firebonds kaatoi Aomorin 101-66 (54-27). Alex kasasi tilastoikseen 21 pistettä, kuusi levypalloa ja syötön. Erik kantoi kortensa kekoon 18 pisteellä, kahdeksalla levypallolla, neljällä syötöllä ja torjunnalla. Firebonds on lohkossaan kolmantena.
Ottelutilastot
Alexander Madsen oli VEF Riian ykkösnimi, mutta Tartto Ülikool nappasi 93-86 (55-41)-vierasvoiton. Madsen kasasi 21 pistettä, viisi levypalloa, kolme syöttöä, neljä riistoa ja kaksi torjuntaa. Ottelu oli samalla VEF:n runkosarjan viimeinen. Se johtaa Viron ja Latvian yhteisliigaa.
Ottelutilastot
Lassi Tuovin valmentama Strasbourg otti kotonaan selvän 99-85 (52-47)-voiton Chalons-Reimsistä. Strasbourg on pienten marginaalien sarjassa seitsemäntenä.
Ottelutilastot
NM1:ssä Daniel Dolenc loisti 16 pisteen, kuuden levypallon, riiston ja torjunnan tilastoilla, kun Les Sables kaatoi Besanconin 85-71.
Ottelutilastot
Itävallan liigassa Aapeli Alanen kannatteli taas St. Pölteniä oltuaan joukkueensa pistetykki 18 pisteen saldolla, mutta GGMT Wien otti 89-73 (49-24)-voiton. Alasen tilastoriville kirjattiin myös levypallo ja syöttö.
Ottelutilastot
Anton Mirolybov ja Aleksi Koskinen olivat molemmat sivussa Swans Gmundenin penkin päästä, mutta siitä huolimatta Swans voitti Cosmin Blägoin alaisuudessa Grazin 78-68 (41-34). Samalla Swans varmisti ylemmän loppusarjan kakkospaikan.
Ottelutilastot
Tuomas ja Joonas Iisalon valmentama Bonn siirtyi Bundesliigan kärkipaikalle neljännen peräkkäisen voittonsa myötä kaadettuaan Bayreuthin 86-65 (40-33).
Ottelutilastot
ProA:ssa Daniel Janssonin ja Hussain Dassoukin valmentama Tigers Tübingen jatkoi voittoputkessa, kun se kaatoi Ehingen Urspringin 103-75 (50-32). Aatu Kivimäki kasasi viisi pistettä, kaksi levypalloa ja seitsemän syöttöä. Tigers on sarjassa kolmantena.
Ottelutilastot
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Susijengistä pudonnut löysi uuden seuran
- Alexander Stubb hehkutti Susijengiä
- Saksa voitti koripallon MM-kultaa
- Susijengi kaatui saappaat jalassa
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Susijengin EM-kisapelaaja löysi töitä
- Tässä on Susijengin välierävastustaja EM-kisoissa
- Kreikka sai turpaansa – NBA-supertähti haastaa Susijengin
- Saksa nylki jälleen Susijengin
- Murskaako Saksa jälleen Susijengin? – ”Siellä on paljon tarinoita”
- Historiaa – Lauri Markkanen puhui kylmänviileydestä
- Totta se on – Susijengi EM-koriksen välieriin
- Alexander Stubb hehkutti Susijengiä
- Susijengi kaatui saappaat jalassa
- Saksa voitti koripallon MM-kultaa