EM-kisoissa lohkojen ratkaisun hetket käsillä – Jukka Toijalan Viro nappasi avausvoittonsa

EM-kisoissa pelattiin tiistaina täysi 12 ottelun päivä. Viimeisiin peleihin jäi vielä rutkasti jännitettävää.
Suomen lohkossa Puola varmisti jatkopaikan voittamalla Israelin 75-69. Nikola Jokic pyöritteli 30 minuutissa 29 pistettä, 11 levypalloa, viisi syöttöä, neljä riistoa ja kaksi torjuntaa teholuvun ollessa hurja 46 Serbian kaataessa Israelin 89-78.
Suomen lohkossa Serbia, Puola ja Susijengi ovat varmistaneet jatkopaikkansa. Suomen voittaessa päätösottelussaan voitoitta olevan Hollannin ja Serbian kaataessa Puolan, Suomi sijoittuu lohkossa toiseksi. Tshekki ja Israel ratkaisevat viimeisen jatkajan kohdatessaan toisensa päätösottelussa.
Susijengin seuraava vastustaja tulee C-lohkossa, jossa tilanne on edelleen kimurantti ja jännittävä. Kreikka, Ukraina, Italia ja Kroatia ovat varmistaneet paikkansa jatkossa, mutta joukkueiden keskinäinen järjestys on vielä epävarma. Kreikka varmisti lohkovoiton voittamalla Ukrainan 99-79 Giannis Antetokounmpon takoessa 27 minuuttiin 41 pistettä ja yhdeksän levypalloa. Italia otti elintärkeän 81-76-voiton Kroatiasta ja Jukka Toijalan valmentama Viro otti ensimmäisen voittonsa kisoissa murjomalla Iso-Britannian 94-62. C-lohkon lopulliset sijoitukset ja sitä kautta Susijengin tuleva vastustaja määräytyvät vasta viimeisellä kierroksella.
A-lohkossa Espanja ja Turkki varmistivat jatkopaikkansa. Espanja jätti Montenegron vaille mahdollisuuksia 82-65-voitolla ja Turkki sinetöi jatkopaikkansa 78-63 Belgia-voitolla. Bulgaria piti jatkotoiveensa elossa ottamalla avausvoittonsa kaataessaan Georgian 92-80.
B-lohkossa Saksa, Slovenia ja Ranska olivat jo varmistaneet jatkopaikkansa. Slovenia otti 86-80-voiton Saksasta Luka Doncicin (36/10) pitäessä omaa klinikkaansa. Ranska otti selvän 81-68-voiton Bosnia ja Hertsegovinasta. Suomalaisbosnialainen Emir Sulejmanovic ei saanut ottelussa peliaikaa. Liettua avasi voittotilinsä kaatamalla Unkarin 87-64. Lohkon päätöskierroksen ottelussa Liettua ja Bosnia ratkaisevat keskenään viimeisen jatkajan. Ranska ja Slovenia sen sijaan taistelevat lohkovoitosta. Elisa Viihde Viaplay ja V Sport1 esittävät ottelun suorana lähetyksenä.
Keskiviikkona saadaan A- ja B-lohkot päätökseen. Suomi viettää välipäivää ja kohtaa Hollannin torstaina kello 15.00 alkaen.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Susijengin tähden taival ohi Euroliigassa
- Erikoinen välikohtaus NBA:ssa
- Taru Tuukkasen hieno ura päättyi järkyttävään pettymykseen
- Seagulls otti jo toisen voittonsa finaaleissa
- Cleveland Cavaliers murskaavasti jatkoon
- ToPo sai tylysti turpaansa – ratkaisu siirtyi
- LeBron James on jo sillassa – tuplatuplasta ei apua
- Tuomas Iisalo kesälomille – jatkosta ei tietoa
- Korisliigan finaalit alkoivat pieksäjäisillä
- LeBron Jamesin huippupeli ei riittänyt
- 47-vuotias pelaaja loistaa Korisliigassa
- Taru Tuukkasen hieno ura päättyi järkyttävään pettymykseen
- ToPo sai tylysti turpaansa – ratkaisu siirtyi
- LeBron James on jo sillassa – tuplatuplasta ei apua
- Tuomas Iisalo kesälomille – jatkosta ei tietoa
- Susijengin pelaajalle katkera finaalitappio
- LeBron Jamesin huippupeli ei riittänyt
- Tuomas Iisalon Memphis romahti pahasti
- Idän suosikit jyräävät NBA:n playoffeissa
- Korisliigan finaalit alkoivat pieksäjäisillä