Susijengin jättäneitä legendoja muistetaan Viro-ottelussa – ”Muodostavat Susijengin legendojen ensimmäisen vuosiluokan”
Susijengi huomioi maanantaina 14.11. Espoo Metro Areenalla pelattavan Viro-maaottelun yhteydessä viime vuosina maajoukkueuransa lopettaneita pitkäaikaisia avainpelaajiaan Tuukka Kottia, Jamar Wilsonia, Shawn Huffia, Mikko Koivistoa, Petteri Koposta ja Matti Nuutista.
Susijengiä vuosina 2004–2022 valmentanut Koripalloliiton urheilutoimenjohtaja Henrik Dettmann kuvailee nyt järjestettävää legendojen iltaa keinoksi arvostaa ja huomioida joukkueen pitkäaikaisia luottohahmoja.
– Susijengi on innostanut ja innostanut niin laji-ihmisiä kuin laajemmin suomalaista urheiluväkeä pitkän taipaleensa aikana. On enemmän kuin tarpeellista kiittää ja huomioida Susijengin tarinassa merkittäviä rooleja näytelleitä avainhahmoja, Dettmann taustoittaa Koripalloliiton tiedotteessa.
Legendojen iltana huomioitavat pelaajat ovat kaikki pelanneet Susijengissä vielä tällä vuosikymmenellä: Tuukka Kotti EM-karsintaottelussa Sveitsin Fribourgissa 23.2.2020, Matti Nuutinen ja Mikko Koivisto EM-karsintaottelussa Georgian Tbilisissä 21.2.2021, Jamar Wilson MM-karsintaottelussa Slovenian Koperissa 28.2.2022 ja Shawn Huff ja Petteri Koponen EM-puolivälieräottelussa Berliinissä 13.9.2022.
– Nyt huomioitavat pelaajat muodostavat Susijengin legendojen ensimmäisen vuosiluokan. Useimmat heistä ovat olleet mukana aivan Susijengin tarun alusta asti B-divisioonasta tähän päivään, Dettmann jatkaa.
– Legendojen illassa on aineksia vaikka vuotuiseksi perinteeksi, joka antaa meille mahdollisuuden tuoda vuosien aikana ansioituneita Susijengin jäseniä toistensa pariin ja yleisön eteen kiitoksena kaikesta siitä, mitä he ovat yhteiseen kekoon kantaneet.
Susijengin legendojen illan häämöttäessä Dettmann tahtoo muistuttaa joukkueen olevan osa pidempää historiallista jatkumoa.
– Susijengiin on haastava päästä, mutta joukkueesta on mahdoton poistua. Laajemminkin Susijengin pelaajista puhuttaessa en koskaan käyttäisi määritelmää ”ex-pelaaja”. Sen sijaan he ovat ikuisia susijengiläisiä, jotka ottavat vuorollaan paikkansa katsomon puolella aiempien vuosikymmenten kantasusien joukossa.
Susijengin legendat seuraavat 14.11. pelattavaa MM-karsintaottelua perheineen, tapaavat ottelun yhteydessä mediaa ja faneja sekä illallistavat joukkueen kanssa.
Lähde: Koripalloliiton tiedote
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Nämä joukkueet Korisliigan parempaan loppusarjaan
- Lauri Markkanen vieläkin sivussa – turpaan tuli
- Tuomas Iisalon Memphis romahti taas
- Lauri Markkasen mystinen poissaolo jatkuu
- Tuomas Iisalon joukkueen sarjasijoitus on huolestuttava
- Lauri Markkanen sivussa – tappiokierre ohi
- Awak Kuier loisti Euroliigassa
- Lauri Markkanen yhä sivussa – tulokset sen mukaisia
- Tuomas Iisalolle tärkeä voitto – Trumpille viesti katsomosta
- Lauri Markkanen ei pelaa – takkiin tulee
- Lauri Markkanen vieläkin sivussa – turpaan tuli
- Lauri Markkanen sivussa – tappiokierre ohi
- Nämä joukkueet Korisliigan parempaan loppusarjaan
- Lauri Markkasen mystinen poissaolo jatkuu
- Awak Kuier loisti Euroliigassa
- Tuomas Iisalon joukkueen sarjasijoitus on huolestuttava
- Tuomas Iisalon Memphis romahti taas
- Lauri Markkanen yhä sivussa – tulokset sen mukaisia