18-vuotiaat tytöt puhtaalla pelillä PM-kisoissa – ”Meiltä turnauksen paras peli”
Suomen 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue jatkaa voittokulkuaan Södertäljessä pelattavissa Pohjoismaiden mestaruuskisoissa, kun Sudenpennut voitti kolmannessa ottelussaan Islannin 51-71 (23-33).
Vaikka Suomi johtikin ottelua aivan ensimetreistä lähtien, niin sitkeät islantilaiset pysyivät kyydissä – vielä neljään pisteen päässä – päätösneljänneksen alkupuolelle asti. Sudenpennut kuitenkin veivät viimeiset kymmenen minuuttia 12-27 ja ero revähti 20 pisteeseen.
– Tämä oli meiltä turnauksen paras peli toistaiseksi. Olimme puolustuksessa hyvin kartalla läpi ottelun ja levypallopelaaminen, josta on paljon puhuttu, jatkaa kehittymistään. Tästä osoituksena 27 hyökkäyslevypalloa hyvää levypallojoukkuetta vastaan, Suomen päävalmentaja Niko Hellman kommentoi Koripalloliiton tiedotteessa.
Sudenpentujen pistekärjeksi nousi Elina Aarnisalo (22/3), jonka lisäksi sukkaa heilutti Wilma Tuomi (17/10/4 syöttöä). Päävalmentajan kehut ansaitsi myös Amanda Mäkelä (7/7/4 syöttöä).
– Wilma on erinomainen kaikessa, mitä meidän pelitapaan kuuluu. Vahva esiintyminen häneltä tänään. Amanda on pelannut hyvän turnauksen tähän saakka ja hän on puolustuksessa toistuvasti oikeassa paikassa tekemässä oikeita asioita. Se on aktiivisessa puolustamisessa arvokas asia.
Suomi kohtaa keskiviikkona PM-kisojen toiseksi viimeisessä ottelussa Tanskan klo 21:30 Suomen aikaa. Suomi on jo varmistanut paikkansa kahden parhaan joukossa.
Lähde: Koripalloliiton tiedote
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Susijengi kiinnostaa – Espoo uhkaa jäädä pieneksi
- Susijengin EM-pelaaja siirtyy Korisliigaan
- Lauri Markkasesta ei apua – Utah onkin tappioputkesta
- Tekikö Susijengi vuoden sykähdyttävimmän urheiluhetken?
- Lauri Markkanen loistaa – Utahilla synkkenee
- NBA-tähti sairastui todella vakavasti
- Susijengin pelaaja kärähti EM-kisoissa?
- Lauri Markkasella menee lujaa – Utah ei pelleile
- Susijengi-pelaajan seura rämpii Euroliigassa
- Lauri Markkanen rikkoi viisikymppisen – tekoa ällistellään
- Susijengin pelaaja kärähti EM-kisoissa?
- Lauri Markkasella menee lujaa – Utah ei pelleile
- NBA-tähti sairastui todella vakavasti
- Tekikö Susijengi vuoden sykähdyttävimmän urheiluhetken?
- Lauri Markkanen loistaa – Utahilla synkkenee
- Lauri Markkasesta ei apua – Utah onkin tappioputkesta
- Susijengin EM-pelaaja siirtyy Korisliigaan
- Susijengi kiinnostaa – Espoo uhkaa jäädä pieneksi