Huima trilleri vaati kaksi jatkoaikaa
BC Nokia ja Kouvot avasivat miesten Korisliigan puolivälieräsarjansa lauantaina. Ottelu vaati peräti kaksi jatkoaikaa.
Ottelua isännöinyt Nokia oli lopulta parempi. Peli päättyi lukemiin 97–95.
Nokian tehomies oli triplatuplan rekisteröinyt Both Gach, jolle merkittiin 29 pistettä, 11 levypalloa, kymmenen syöttöä.
Kouvojen Thomas Gipson III heitti 31 pistettä. Hän oli pettynyt.
– Hävisimme ottelun, joten eipä sillä kauheasti väliä ole, mutta kiitos. Pisteet joukkueellemme siitä, että mukauduimme nopeasti vastustajan pelaamiseen. Se antaa meille varmuutta seuraavaan otteluun. Täytyy jatkaa painamista, ja toivottavasti seuraavalla kertaa saavutamme voiton, Gipson jutteli Ruudun haastattelussa.
Naisten Korisliigan välierissä pelattiin toiset ottelut. Kouvottaret voitti runkosarjan ykkösen ToPon 92-88 ja tasoitti ottelusarjan 1-1:een.
– Tiesimme, että tämä on meille tärkeä peli. Olimme alusta asti valmiina. Toteutimme omaa pelisuunnitelmaamme osittain hyvin. Levypallot hävisimme aika selkeästi ja sitä on parannettava seuraaviin peliin. Yritimme lopussa pysyä rauhallisina ja saada hyviä heittoja, Kouvottarien Johanna Räty sanoi ottelun jälkeen.
Myös Forssan Alku tasoitti ottelusarjansa. Se emännöi hallitsevaa mestaria Peli-Karhuja voittoisasti kukistettuaan vieraansa täpärästi 78-77.
– Voitto maistuu aina. Lopussa meni vähän jännäksi. Aloitimme hyvin ja meillä oli hyvä meininki molemmissa päissä. Peli-Karhut on kuitenkin niin hyvä joukkue, että he tulevat pikku hiljaa peliin mukaan. Jokainen pallonhallinta ratkaisee. Saimme penkiltä tänään 24 pistettä ja Nenna Lindström pelasi hienon pelin, FoA:n päävalmentaja Tero Niskanen sanoi.
Ottelusarjat jatkuvat tiistaina Kotkassa ja Helsingissä.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Susijengi kiinnostaa – Espoo uhkaa jäädä pieneksi
- Susijengin EM-pelaaja siirtyy Korisliigaan
- Lauri Markkasesta ei apua – Utah onkin tappioputkesta
- Tekikö Susijengi vuoden sykähdyttävimmän urheiluhetken?
- Lauri Markkanen loistaa – Utahilla synkkenee
- NBA-tähti sairastui todella vakavasti
- Susijengin pelaaja kärähti EM-kisoissa?
- Lauri Markkasella menee lujaa – Utah ei pelleile
- Susijengi-pelaajan seura rämpii Euroliigassa
- Lauri Markkanen rikkoi viisikymppisen – tekoa ällistellään
- Susijengin pelaaja kärähti EM-kisoissa?
- Lauri Markkasella menee lujaa – Utah ei pelleile
- NBA-tähti sairastui todella vakavasti
- Tekikö Susijengi vuoden sykähdyttävimmän urheiluhetken?
- Lauri Markkanen loistaa – Utahilla synkkenee
- Lauri Markkasesta ei apua – Utah onkin tappioputkesta
- Susijengin EM-pelaaja siirtyy Korisliigaan