Susijengi kohti Ranskaa – intensiivinen leiriviikko alla
Suomen koripallomaajoukkue lähti maanantai-iltapäivänä EM-kisoihin valmistavalle leirille Ranskaan, jossa ohjelmassa on myös ottelu Ranskan maajoukkuetta vastaan.
Viime viikolla joukkue aloitti yhteisharjoituskautensa perinteisellä Naantalin leirillä, eikä hikipisaroita säästelty.
– Sujui aika intensiivisesti ja kovaa mentiin. Saatiin juostua aika hyvin ja meininki oli kunnossa. Ei se pelaaminenkaan hirveän pahalta näyttänyt ja luulen, että kaikki ovat aika hyvässä kunnossa. Pystyttiin pelaamaan ihan hyvää korista, Sasu Salin kertoi SuomiKoris-sivustolle Helsinki-Vantaan lentokentällä ennen Susijengin lähtöä.
– Hyvä fiilis tässä on päällä. Treenattiin osan kanssa tietysti jo aiemmin Helsingissä, mutta nyt saatiin kaikki mukaan Naantaliin. Onhan se aina mukava nähdä kavereita ja olla koossa, Salin jatkaa.
Susijengi on myös tositoimissa leirinsä aikana, kun perjantaina vastaan asettuu viime EM-kisojen hopeamitalisti Ranska.
– On se tietysti aina kivempi pelata kuin treenata ja vielä tuon tasoista joukkuetta vastaan. Saadaan tähän heti kova peli ja ehkä vähän myös näyttöä siitä mitä tulee olemaan kisoissa, Salin mietti.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kevin Durant shokeerasi ex-joukkueensa
- Lauri Markkasen Utah rypee tappiokierteessä
- Korisliigasta yllättävä tilasto
- Tuomas Iisalon tappiokierre syvenee
- NBA-tähti loukkaantui – tilasta ei tietoa
- Lauri Markkaselle karvas paluu
- Tässä kuukauden pelaajat – ei yllätyksiä
- Tuomas Iisalolla alkaa olla tukalaa
- Victor Wembanyamasta helpottava tieto
- Lauri Markkanen ei ollut pelikunnossa – tulos sen mukainen
- Tuomas Iisalolla alkaa olla tukalaa
- NBA-tähti loukkaantui – tilasta ei tietoa
- Nikola Jokic on pitkään sivussa
- Korisliigasta yllättävä tilasto
- Tässä kuukauden pelaajat – ei yllätyksiä
- NBA:ssa tuli revanssi – Wemby parempi supertähdistä
- Lauri Markkasen Utah rypee tappiokierteessä
- Lauri Markkaselle karvas paluu
- Victor Wembanyamasta helpottava tieto
- Kevin Durant shokeerasi ex-joukkueensa