Lappeenrannan Namika ei kiirehdi ulkolaisten kanssa
Kuva: Juha Tamminen
Korisliigan joukkueet rakentavat parhaillaan kovaa vauhtia joukkueitaan tulevaa kautta silmällä pitäen. Lappeenrannan Namika ei kuitenkaan hätäile vahvistusten kanssa, vaan katsoo tilannetta rauhassa.
Päävalmentaja Lassi Tuovin mukaan ulkomaalaisvahvistusten kanssa ei ole vielä kiirettä.
– Olen joka vuosi ollut aika rauhallinen kesä- ja heinäkuun ajan. Elokuussa alamme jo katsella enemmän pelaajia ja varmasti lähiviikkoina teemmekin ensimmäiset tarjoukset. Voi myös olla mahdollista, että kiinnitämme amerikkalaisemme vasta syyskuun alussa jolloin hinnat ovat huomattavasti alhaisemmat. Aikaisempien vuosien vahvistuksista ainoastaan Matt Gibson on kiinnitetty heinäkuussa, mutta hän olikin jo valmiiksi tuttu pelaaja. Pidetään fanitkin vielä hieman jännityksessä, Tuovi kertoo Namikan sivuilla.
Tuovilla on kuitenkin selvä näkemys mille paikoille joukkue tarvitsee vielä vahvistuksia.
– Tarvitsemme kotimaiseen rotaatioon vielä nuoren pelintekijän ja Clifton Jonesille kilpailijan ison miehen paikalle. Amerikkalaiset tulevat olemaan kahden edelliskauden tapaiset. Pelintekijäksi etsimme johtohahmoa, laiturin paikalle ensisijaisesti joukkueen hyökkäyspään johtajaa, ja sitten tietysti isoa laituria joka pystyy myös heittämään kaukaa.
Namika aloitti kauteen valmistautumisen maanantaina ja edessä on tiukka rupeama ennen kauden alkua.
– Joukkue harjoittelee elokuun tiiviisti yhdeksän kertaa viikossa. Syyskuussa aloitamme virallisen ”pre-seasonin”, johon kuuluu muutama viikonloppuleiritys ja tietysti harjoitusotteluita. Lajiharjoittelusta vastaa apuvalmentaja [Juha] Sten, ja kuntopuolella poikia hikoiluttaa aikaisempien vuosien tapaan Koskisen Tommi. Itse palaan sorvin ääreen heti kisojen päätyttyä, Susijengin valmennusryhmään kuuluva Tuovi valottaa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lauri Markkanen loisti NBA:ssa
- Miikka Muurinen ei kelvannut kentälle
- Se siitä ylivoimaista – NBA-mestari natisee
- Nikola Jokicilta raju joulunäytelmä
- Lauri Markkasen kauppaamisesta tuli selkeä arvio
- LeBron James joutuu jouluna töihin – näin kommentoi
- Huoli herää – Lauri Markkanen joutui sivuun
- Tässä on Miikka Muurisen uusi valmentaja
- Lauri Markkanen palasi – vastus oli myrkkyä
- Tyly uutinen Susijengistä – lääkärin moka aiheutti dopingkäryn?
- Lauri Markkasen kauppaamisesta tuli selkeä arvio
- Huoli herää – Lauri Markkanen joutui sivuun
- Tyly uutinen Susijengistä – lääkärin moka aiheutti dopingkäryn?
- Se siitä ylivoimaista – NBA-mestari natisee
- Hämmentävä NBA-ottelu – 300 pistettä ylitettiin
- Miikka Muurinen ei kelvannut kentälle
- Tässä on Miikka Muurisen uusi valmentaja
- Huolestuttavaa – Lauri Markkanen yhä sivussa
- Nikola Jokicilta raju joulunäytelmä
- LeBron James joutuu jouluna töihin – näin kommentoi