Tulos tyydytti Poikolaa, esitys ei

Kuva: Juha Tamminen
Tampereen Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola oli erittäin tyytyväinen tulokseen, joka Baltian liigan välieräottelusta Liettuasta maanantaina haettiin, vaikka tamperelaisten peliesitys ei ollutkaan sillä tasolla, mihin ryhmä parhaimmillaan pystyy.
– Tulokseen olen tyytyväinen ilman muuta, mutta en täysin omaan peliimme. Teimme tänään liikaa helppoja virheitä ja emme myöskään päässeet sille intensiteettitasolle jolle meidän pitäisi päästä, Poikola toteaa Pyrinnön verkkosivuilla.
– Ensimmäisellä puoliskolla kommunikointimme ei toiminut ja teimme myös puhtaita taktisia virheitä. Tauolla yksinkertaistimme asioita ja tekemällä perusasioita hyvin sekä ottamalla stoppeja puolustuksessa pääsimme puoliajan jälkeen taas mukaan.
Keskiviikon toiseen välieräkamppailuun Pyrinnöllä on kuitenkin erinomaiset asetelmat. Ratkaiseva ottelu pelataan vahvan kotitaian omaavalla Pyynikin parketilla.
– Nyt on hienoa palata Pyynikille, jossa saamme kotiyleisön tuen taaksemme ja missä emme ole hävinneet kertaakaan tällä kaudella. Keskiviikon ottelusta tulee varmasti äärimmäisen hieno tapahtuma ja meillä on kova itseluottamus, että voimme keskiviikkona tehdä Suomalaista palloiluhistoriaa. Luotto finaalipaikkaan on kova ja odotamme jo innolla ylihuomista.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- NBA on melkoisen skandaalin kourissa
- Lauri Markkanen aloitti NBA:ssa räväkästi
- NBA:n paras pelaaja veti lopulta pidemmän korren
- Miikka Muurinen sai vastuuta – pisteet vähissä
- NBA-koripallo sai Suomessa uuden kodin
- Kevin Durant teki sopimuksen – häviää Lauri Markkaselle
- Miikka Muurinen heitti pinnan sarjajumboa vastaan
- Mikael Jantuselta vahvaa jälkeä Euroliigassa
- Miikka Muurinen nähtiin Euroliigassa
- Suomalaispelaaja siirtyy Bundesliigaan
- NBA-koripallo sai Suomessa uuden kodin
- Kevin Durant teki sopimuksen – häviää Lauri Markkaselle
- Miikka Muurinen sai vastuuta – pisteet vähissä
- Lauri Markkanen aloitti NBA:ssa räväkästi
- Miikka Muurinen heitti pinnan sarjajumboa vastaan
- NBA:n paras pelaaja veti lopulta pidemmän korren
- NBA on melkoisen skandaalin kourissa