KTP värväsi kokeneen nuorukaisen luotsikseen

KTP-Basket on tehnyt ensi kaudesta alkavan 1+1-vuotisen päävalmentajasopimuksen Anton Mirolybovin kanssa.
Mirolybov, 36, on nuoresta iästään huolimatta jo kokenut valmentaja, joka on toiminut päävalmentajana mm. Kouvolan Kouvoissa, Saksan pääsarjassa ja Suomen naisten maajoukkueessa. Mirolybov valmentaa tällä hetkellä naismaajoukkueen lisäksi Saksan ProB:n UBC Hannoveria. Mirolybov aloittaa KTP:n päävalmentajana juhannuksen jälkeen.
KTP-Basketin hallituksen puheenjohtaja Jyrki Lindström on tyytyväinen ilmoittaessaan uuden päävalmentajan nimen.
– Meillä on ollut tapana ottaa sellaisia pelaajia ja valmentajia, jotka itsekin todella haluavat tänne. Mirolybov ilmaisi heti kiinnostuksensa ja asiat etenivät nopeasti, Lindström kertoo KTP:n kotisivuilla.
Myös Mirolybov itse on innoissaan käärimässä hihojaan.
– Olen tosi iloinen sopimuksesta. On hienoa tulla niin perinteikkääseen koriskaupunkiin, jossa tehdään hyvää työtä. Kotkassa on mahtavat fanit ja kulttuuri, joten on selvää että menestystä lähdetään hakemaan, Mirolybov suunnittelee.
Mirolybov on tehnyt pitkän päivätyön Suomen juniorimaajoukkueissa ja nuorten pelaajien kehittäminen olikin iso syy Mirolybovin valintaan.
– Vanhasta viisastuneena sopimus on mallia 1+1, mutta tarkoituksena on saada Mirolybovista pitkäaikainen päävalmentaja. Hän on valmentanut nuorisomaajoukkueissa myös Michael Poundsia ja Samuli Vanttajaa, joten tuttuja pelaajiakin joukkueesta löytyy, valottaa Lindström.
Mirolybov on samoilla linjoilla.
– Tulen tekemään kaikkeni sellaisten pelaajien kehitysten eteen, jotka itse haluavat kehittyä, Mirolybov toteaa.
KTP neuvotteli myös muiden valmentajaehdokkaiden kanssa, mutta valinta osui Mirolyboviin.
– Jukka Toijalan, Lassi Tuovin ja Juha Stenin kanssa neuvottelimme, mutta Jukka sekä Lassi tähtäävät ulkomaille ja Juha on sitoutunut Lappeenrantaan. Mirolybovin kanssa asia saatiin heti sovittua ja hän pääsee heti juhannuksen jälkeen panostamaan täysillä uuteen joukkueeseensa, Lindström taustoittaa.
KTP:llä on jäljellä viisi ottelua runkosarjaa ennen pudotuspelien alkamista.
– Haluan antaa täyden työrauhan joukkueelle ja toivottaa onnea pudotuspeleihin, Mirolybov päättää.
Mirolybov seuraa KTP:n päävalmentajana Sami Toiviaista, joka ilmoitti maaliskuun alussa siirtyvänsä kauden jälkeen muualle.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- LeBron James sai hurjan sopimuksen
- Belgia voitti koripallon Euroopan mestaruuden
- Suomalaisvalmentaja voitti mestaruuden Bundesliigassa
- Susijengin huippupelaaja siirtyy Italiaan
- Lauri Markkanen sai uusia seurakavereita
- Tässä ovat NBA:n kärkivaraukset
- Mikael Jantunen on Ranskan mestari
- Korisliigassa tehty useita sopimuksia
- Oklahoma City Thunder kesti – NBA:ssa uusi mestari
- Tässä on Kevin Durantin uusi seura NBA:ssa
- Korisliigassa tehty useita sopimuksia
- Lauri Markkanen sai uusia seurakavereita
- Tässä ovat NBA:n kärkivaraukset
- Mikael Jantunen on Ranskan mestari
- Suomalaisvalmentaja voitti mestaruuden Bundesliigassa
- Susijengin huippupelaaja siirtyy Italiaan
- LeBron James sai hurjan sopimuksen
- Belgia voitti koripallon Euroopan mestaruuden