Kouvojen viimeisin kiinnitys odottaa jo kautta: ”Haluan tehdä töitä erittäin kovaa”
Kouvojen amerikkalaiskiintiö täydentyi, kun Grant Johnson laittoi nimensä sopimuspaperiin. Johnson on tällä hetkellä ottamassa ensiaskeleitaan ammattilaisena Australiassa, mutta saapuu Suomeen syyskuun alussa.
Johnson pelaa Australian kesällä pelattavassa Big V-liigassa ja se on samalla hänen ensimmäinen kokemuksensa ulkomailla pelaamisesta.
– Ammattilaisurahan pitää aloittaa jostain ja minusta Australia vaikutti hyvältä vaihtoehdolta. Samoin Big V oli ainakin minulle hyvä liiga aloittaa rookiena ulkomailla ja saada alle hyvä ensimmäinen ammattilaiskausi. Sain rauhassa opetella elämään uudessa maassa poissa kotoa ja samalla keskittyä vain ja ainoastaan koripalloon. Vaikka Big V olikin askel alaspäin NBA:n D-liigasta, niin kaikesta huolimatta täällä pelataan ihan hyvää koripalloa, Johnson kertoo Kouvojen sivuilla.
Johnson ei siis kauaa ehdi levätä laakereillaan, kun kausi aikanaan Australiassa päättyy. Mies saapuu Jason Conleyn tavoin Kouvolaan jo syyskuun alussa.
– Olen erittäin innostunut ja samalla onnellinen saadessani mahdollisuuden pelata Kouvoissa. Haluan tehdä töitä erittäin kovaa ja auttaa joukkuetta saavuttamaan voittoja. Henkilökohtaisesti haluaisin tietysti saada alle jälleen hyvän kauden, mutta olen ennen kaikkea joukkuepelaaja ja tärkeintä on auttaa omalla panoksellani joukkuettamme menestymään. Meillä täällä Australiassa ei ole mitään kovin suurta fanipohjaa, mutta olen kuullut, että Kouvoilla on erinomainen kotiyleisö ja olen siitä erittäin hyvilläni. Toivottavasti pelaamme hyvän kauden ja kotiyleisömme saa siitä lisää energiaa kentän laidalle.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Mikael Jantunen juhlii mestaruutta
- Donald Trump saa toivomiaan vieraita
- Golden State liian kova Awak Kuierille
- Mikael Jantunen lähellä mestaruutta
- Alkaako tästä Chicago Bullsin nousu jälleen?
- Susijengille helpotusta Ranskan kokoonpanosta
- Awak Kuier teki viimein paluun
- Käänne varaustilauksessa – ennakoitu huippuvaraus haluaa vain Washington Wizardsiin
- FIBA 3×3: Suomen ensimmäinen koitos – näin kävi miehillä ja naisilla
- Susijengistä tuttu uuteen seuraan
- Käänne varaustilauksessa – ennakoitu huippuvaraus haluaa vain Washington Wizardsiin
- Susijengille helpotusta Ranskan kokoonpanosta
- Susijengistä tuttu uuteen seuraan
- Siirtohuhu: Milwaukee Bucks etsii supertähdelleen uutta kotia
- FIBA 3×3: Suomen ensimmäinen koitos – näin kävi miehillä ja naisilla
- James Harden pidätettiin
- Suomalaisseura yrittää Mestareiden liigaan
- Alkaako tästä Chicago Bullsin nousu jälleen?
- Awak Kuier teki viimein paluun
- New York on mestari – 52 vuotta kesti