Pyrintö vahvisti rivejään tutulla pelaajalla – ”Tutkimme edelleen pelaajamarkkinoita aktiivisesti”
Kuva: Juha Tamminen
Viime kaudella Tampereen Pyrinnössä esiintynyt 196-senttinen J’Nathan Bullock palaa Pyrintö-paitaan ja pelaa ensimmäisen kerran tänä kautena Pyynikillä sunnuntaina Pyrinnön 120-vuotisjuhlaottelussa.
Bullock on pelannut aiemmin tällä kaudella Israelin Liga Leumitissa Elizur Yavnen riveissä, jossa hän teki keskimäärin 14,5 pistettä, haki 7,3 levypalloa ja jakoi 3,4 syöttöä ottelua kohden. Viimeisen esiintymisensä joukkueen riveissä Bullock teki tiistaina 26.1.
28-vuotias Bullock siirtyi viime kaudella juuri ennen siirtorajan umpeutumista Pyrintöön myös Israelista. Kaudella 2014/2015 Bullock teki Pyrinnölle keskimäärin 15,6 pistettä, noukki 5,8 levypalloa ja jakoi 1,4 syöttöä.
Kaudella 2012/2013 Bullock taas edusti Pyrinnön vieraaksi Pyynikille sunnuntaina saapuvaa Kauhajoen Karhua johdattaen joukkueensa aina välieriin saakka. Bullock oli kyseisellä kaudella Karhun paras pistemies 16,9 pisteen ottelukeskiarvolla, jonka lisäksi levypalloja tarttui 6,7 ottelua kohden.
Pyrinnön harjoitusvahvuuteen torstaina liittynyt Bullock on pelannut ammattilaisurallaan Israelin ja Suomen lisäksi Australiassa, Islannissa, Irakissa ja Belgiassa.
– Tuttu mies sekä meidän pelaajille että organisaatiolle. Bullock on pelannut koko kauden tähän mennessä Israelissa ja on hyvässä pelikunnossa. Lähtökohtaisesti häneltä odotetaan puolustuspelaamista, korintekovoimaa ja etenkin intensiivistä ja energistä pelaamista. Tutkimme edelleen pelaajamarkkinoita aktiivisesti, Pyrinnön päävalmentaja Ilkka Palviainen tähdentää seuran sivuilla.
LUE MYÖS:
- Zion Williamsonin ura on pettänyt odotukset – ei pysty peittelemään turhautumistaan
- Korisliiga käynnistyi – kaksi supervahvistusta vakuuttivat välittömästi
- Täysi sokki Salossa – Tapiolan Honka kaatoi mestarisuosikin uskomattomalla heitolla
- Korisliigan sarjataulukko 2026–27: Joukkueet ja pisteet
- Korisliigan televisiointi 2026-27: Ruutu ja ilmaiskanavat
- Korisliigan otteluohjelma 2026–27: Ottelut ja kierrokset
- Top 5: Korisliigan mielenkiintoisimmat ulkomaalaisvahvistukset
- Pyrinnöltä erikoinen ratkaisu – vahvistus vaihdettiin päivä ennen kauden alkua
- LeBron James mediatilaisuudessa: ”En jättänyt perhettäni hävitäkseni toisella kierroksella”
- SuomiKoris ennakoi Korisliiga-kautta: mestarisuosikit, putoajakandidaatit ja yksilöpalkinnot
- Kommentti: Lahti Basketball teki täysin väärän valinnan
- Korisliigan kausiennakko – Karhu Basket: Uusi valmentaja ja uudet kuviot
- Korisliigan kausiennakko – KTP-Basket: Sarjan tasapainoisin joukkue?
- SuomiKoris ennakoi Korisliiga-kautta: mestarisuosikit, putoajakandidaatit ja yksilöpalkinnot
- Korisliigan kausiennakko – Helsinki Seagulls: Sarjan vaarallisin kaksikko?
- Korisliigan kausiennakko – Salon Vilpas: Onko otteluruuhka liikaa?
- Top 5: Näitä Korisliigan kotimaisia pelaajia kannattaa seurata
- Stephen Curry solmi ison jatkosopimuksen – uran viimeiset vuodet länsirannikolla
- Salon Vilpas teki ison päätöksen: vahvistus lähetettiin kotiin ja korvaaja löydettiin
- Korisliiga käynnistyi – kaksi supervahvistusta vakuuttivat välittömästi