Katajan testipelaaja vakuutti sopimuksen arvoisesti – ”Kokemus, urheilullisuus, liikkuvuus”
Kuva: Getty Images
Korisliigan kärkijoukkueen testattavaksi viikko sitten saapunut 28-vuotias amerikkalaissentteri Tony Easley on vakuuttanut valmennus- ja seurajohdon, joten hän pelaa joensuulaisjoukkueessa loppukauden.
Easley pelasi viime viikolla kahdessa liigaottelussa, kotikentällä helsinkiläistä Seagullsia vastaan sekä vieraissa Kouvolan Kouvoja vastaan. Ensimmäisessä ottelussaan Katajaa kohti kotivoittoa auttoivat tilastolukemansa 10 pistettä, 8 levypalloa, 2 syöttöä, 1 riisto ja 6 torjuntaa. Kouvolassa, jossa Katajan kahdeksan ottelun mittainen voittoputki päättyi, hän merkkautti vastaavasti 10 pistettä, 6 levypalloa ja 1 riiston. Easleyn pelitilanneheittotarkkuus näissä kahdessa ottelussa oli erinomainen 62 %.
– Mielestäni Easleyn ominaisuudet täydentävät loistavasti nykyistä joukkuettamme. Lisäksi kyseessä on positiivinen ja avoin persoona enkä usko että sopeutumisessaan tulee olemaan ongelmia, päävalmentaja Jukka Toijala kertoo Katajan sivuilla.
– Meillä on kohtuullisen hyvä tilanne juuri nyt, sillä joukkue on suhteellisen terve. Siksi uskon että Easleyn lopullinen sisäänajaminen onnistunee 1-2 viikon kuluessa. Runkosarjaa on jäljellä vielä 10 ottelua, joten hän pääsee varmasti samalle aaltopituudelle muiden kanssa.
Toijala alleviivaa ennen kaikkea kolmea ominaisuutta, jotka Easley tuo mukanaan Kataja Basketiin:
– Kokemus, urheilullisuus, liikkuvuus.
– Lisäksi uskon että yhteispelinsä Teemun (Rannikko) kanssa toimii.
Easleyn lopullisen mukaantulon myötä Kataja Basketin kokoonpano säilyy ainakin toistaiseksi muulta osin ennallaan.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Susijengillä hurja menekki
- NBA:ssa käsittämätön uroteko
- NBA:ssa sivuttu hurjaa ennätystä
- NBA:ssa rikottiin iso rajapyykki
- Vilpas todella lähellä runkosarjan kuninkuutta
- NBA:n suomalaisseuroille tappioita
- Los Angeles Lakers vetreytyy – Luka Doncic kovassa vireessä
- LeBron Jamesista jälleen ennätysmies
- Susijengi vaihtoi kotia – Espoo liian pieni
- MM-kisapaikasta taisteleva Susijengi: kotiareena vaihtuu!
- Huh, mikä auto! Miikka Muurinen kurvailee upouudella Porschella
- MM-kisapaikasta taisteleva Susijengi: kotiareena vaihtuu!
- Susijengi vaihtoi kotia – Espoo liian pieni
- NBA:ssa rikottiin iso rajapyykki
- Mikael Jantusen seura hurjassa voittoputkessa
- Vilpas todella lähellä runkosarjan kuninkuutta
- NBA:ssa käsittämätön uroteko
- LeBron Jamesista jälleen ennätysmies
- Los Angeles Lakers vetreytyy – Luka Doncic kovassa vireessä
- NBA:n suomalaisseuroille tappioita