Antti Zitting jatkaa Koripalloliiton puheenjohtajana – ”Muutostyö on ollut haasteellista ja raskasta”
Suomen Koripalloliiton jäsenseurat valitsivat lauantaina Helsingissä järjestetyssä liittokokouksessa Antti Zittingin jatkokaudelle liiton puheenjohtajana. 61-vuotiaan Zittingin vastaehdokas puheenjohtajavaalissa oli Markku Molenius.
Entisenä maajoukkuekoripalloilijana ja menestyneenä yritysjohtajana tunnettu Zitting valittiin Koripalloliiton hallitukseen vuonna 2011 ja hän on toiminut liiton puheenjohtajana vuodesta 2013. Zitting valittiin jatkokaudelle äänin 6548-1688.
– Haluan kiittää luottamuksesta ja siitä, että liittokokous ylimpänä päättävänä elimenä antoi arvon teoille ja tuloksille, joita olemme saaneet aikaan päättyneellä puheenjohtajakaudella. Neljän vuoden muutostyö on ollut haasteellista ja raskasta ja koskettanut koko koripalloyhteisöä. Edellisessä liittokokouksessa hyväksytty strategia ja sen toteutus ovat mahdollistaneet osin liiton tuloksen kääntämisen positiiviseksi. Se on vaatinut rakenteellisia toimia, mutta jos emme mitään muuta, niin mikään ei muutu. Näen liittokokouksen edellyttämän toimintasääntöjen muutoksen nopeutetulla aikataululla kuvastavan toimintaympäristön tuomaa tarvetta nykyaikaistaa edelleen toimintaamme. Tie on viitoitettu, Zitting totesi Koripalloliiton tiedotteessa.
– Liittokokous antoi raikuvin aplodein yksimielinen kiitoksen EM-projektille ja sen pääsihteeri Ari Tammivaaralle ja Susijengin faneille sekä koko tiimille vapaaehtoisista Susijengin hienoihin otteisiin kentällä. Vuoden 2018 toimintasuunnittelu pohjaa EM-kisojen ympäri Suomea nostamaan kiinnostukseen koripalloa kohtaan ja toimintaa suunnitellaan esitettäväksi liittovaltuustolle seuratyö keskiössä. Seuratyön ohella haluan painottaa olosuhteiden kehittämisen merkitystä kaikilla korispaikkakunnilla. Yhteistyö kunnan ja valtion päättäjien kanssa mahdollistaa huomispäivän koripallon edellyttämien olosuhteiden saavuttamisen.
Koripalloliiton toimitusjohtaja Jari Tourunen esitteli liittokokouksessa tulevalle nelivuotiskaudelle suunniteltua strategiaa, jota EM-kisojen jättämä positiivinen tulos värittää. EM-kotikisojen taloudellinen, urheilullinen ja imagollinen tulos ylitti kaikki odotukset, minkä myötä uuden strategian valintoja ja tavoitteita asetellaan uudelleen erillisessä strategiapäivässä. Näin ollen toiminnan tavoitteita seuraavalle nelivuotiskaudelle ei hyväksytty, vaan tavoitteita käsitellään uudestaan ylimääräisessä liittokokouksessa sen jälkeen, kun strategiaa on käsitelty Koripalloliiton strategiapäivässä.
Liittokokous valitsi edustajansa eli uuden liittovaltuuston seuraavalle kaksivuotiskaudelle aluekokouksien esityksen mukaisesti. Liittovaltuusto kokoontuu kahdesti vuodessa päättämään liiton yhteisistä asioista. Uuden valtuuston kokoonpano on listattuna tiedotteen loppuun. Valtuuston puheenjohtajaksi valittiin jatkokaudelle Timo Nieminen.
Koripalloliiton valtuusto 2018-2019
| Etelä | Jäsen | Varajäsen |
| Markku Aaltovirta | Matti Nurminen | |
| Anssi Iivonen | Pipa Böök | |
| Jussi-Aleksi Keijonen | Tiina Sandberg | |
| Hanna-Mari Kujala | Riku Vuori | |
| Anssi Lauha | Jarkko Rönnholm | |
| Anne Lehto | Jukka Ihatsu | |
| Kristiina Mansen | Henrik Pulkkinen | |
| Eero Neva | Pekka Neva | |
| Tarja Nieminen | Ensio Ruotsalainen | |
| Timo Nieminen | Jyrki Huovinen | |
| Jarmo Tukiainen | Heidi Adler | |
| Tenho Ulmanen | Riikka Ventelä | |
| Länsi | Jäsen | Varajäsen |
| Juho Sopanen | Saila Asumaniemi | |
| Maija Stranberg | Heikki Myllymäki | |
| Juha Ilva | Mikko Niskanen | |
| Harri Jussila | Aapo Savo | |
| Jukka Brandt | Riikka Juntunen | |
| Anu Sivonen | Jukka Kivistö | |
| Marja Miettinen | Hannu Naumanen | |
| Kaakko | Jäsen | Varajäsen |
| Petri Luotio | Kimmo Harsia | |
| Jyri Haikonen | Jukka Kyöstilä | |
| Pekka Snåre | Vesa Hämäläinen | |
| Jouko Valkonen | Antti Avelin | |
| Keskinen | Jäsen | Varajäsen |
| Timo Virolainen | Harri Valkki | |
| Riku Vainio | Ilja Saralahti | |
| Outi Keski-Saari | Jaakko Hietala | |
| Matti Hämäläinen | Ulla Peuhkurinen | |
| Pohjoinen | Jäsen | Varajäsen |
| Jorma Kytökangas | Markku Annanolli | |
| Siiri Sarias | Petri Montin | |
| Arvo H. Forsman | Pekka Ruottinen | |
| Itäinen | Jäsen | Varajäsen |
| Jari Tuomainen | Ville Soininen | |
| Timo Elo | Kari Viljakainen |
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Valtava yllätys nähtiin NBA:ssa
- IS: Paikalliset hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- NBA:n supertähti tekee paluun – järiseekö mestari?
- Lauri Markkanen pesi Tuomas Iisalon NBA:ssa
- Tuomas Iisalolle surkea uutinen NBA:ssa
- Nikola Jokicin kone alkaa lämmetä
- Lauri Markkasen nimi nousi jälleen siirtohuhuihin
- Miikka Muurisesta synkempi uutinen
- LeBron James jyrättiin jo puolivälierävaiheessa
- Susijengistä tuttu pelaaja Korisliigaan
- Miikka Muuriselta iso paljastus – seura vaihtumassa!
- IS: Paikalliset hämillään Lauri Markkasen käytöksestä
- Lauri Markkasen nimi nousi jälleen siirtohuhuihin
- Huippuvahvistus! Susijengistä tuttu pelaaja palaa Korisliigaan
- Entisen NBA-tähden ruumis löydettiin rannalta
- 4,7 miljoonan seuraajan sometili julkaisi – tässä ovat maailman parhaat koripalloilijat
- Tuomas Iisalo saanut Memphisin raiteilleen
- IS: Miikka Muurinen on joutunut kriisin keskelle – muuttuuko suomalaisen tilanne?
- Miikka Muurinen avasi Ylelle – näin jättisiirto muutti elämää siviilissä
- Lauri Markkanen sivussa – näin kävi