Karhu sopimukseen Suomen kentiltä tutun kovan nimen kanssa – ”Todella kokenut ammattimies”
Kaksi edellistä koripallon Suomen mestaruutta voittanut Karhubasket on solminut loppukauden pelaajasopimuksen Anthony Hilliardin kanssa. 34-vuotias, 193-senttinen ja 90-kiloinen Hilliard saapuu Suomeen tiistaina.
Hilliardilla on runsaasti kokemusta eri Euroopan sarjoista. Suomessa hän on pelannut kaudella 2014-2015, kun hän edusti Loimaan Bisonsia. Loimaalla 41 Korisliigapelissä keskiarvoiksi tuli 16,9 pistettä, 5,7 levypalloa ja 3,2 syöttöä. Samalla kaudella loimaalaiset pelasivat Korisliigan ohessa myös Venäjän VTB-liigaa. VTB:ssä 25 ottelussa tilastoriviksi tuli 14,9/4,8/3,1.
Suomen vierailun jälkeen Hilliard on pelannut Tsmoki-Minskissä (15,3/5,9/2,3), pari kautta VTB-liigaa Jenisei Krasnojarskin joukkueessa ja kaudella 2018-2019 Ranskan pääsarjaa Le Portel joukkueessa (12,8/3,2/2,7). Kaudella 2019-2020 pelejä tuli vain 11 kappaletta Portugalissa SL Benfica rivistössä (9,5/2,6/1,5).
– Anthony on todella kokenut ammattimies, joka ymmärsi heti millaiseen tilanteeseen, hän on tulossa ja mitä häneltä odotetaan, Karhubasketin valmentaja Janne Koskimies kommentoi sopimusta Karhun kotisivuilla.
– Hän on monipuolinen pelaaja, joka pystyy tarvittaessa auttamaan useammalla pelipaikalla. Kokemus Korisliigasta ja positiiviset palautteet aiemmista seuroista painoivat vaakakupissa niin paljon, että olimme valmiit ottamaan riskin, joka hänen pelaamattomuuteensa tietysti liittyy.
Hilliardin pelilupaa on haettu Suomeen, mutta se tuskin tulee ennen keskiviikon Korisliigan ottelua Karhubasket – Helsinki Seagulls. Kauhajokiset painivat tälle hetkellä loukkaantumissuman kanssa ja keskiviikon otteluun saadaan mukaan kuusi tai seitsemän pelaajaa.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Seagulls selvisi veitsi kurkulla
- Los Angeles Lakersille lisää synkkiä uutisia
- Korihait passitti Hongan kesälaitumille
- Salon Vilpas suvereenisti välieriin
- Supertähti Luka Doncic loukkaantui NBA:ssa
- Kauhajoen Karhun kausi nolosti ohi
- Victor Wembanyamalta hurja esitys NBA:ssa
- Korisliigalta iso uutinen: merkittävä muutos ensi kaudelle
- Seagullsille katkera tappio Korisliigassa
- LeBron James rikkoi NBA-ennätyksen taas kerran
- Korisliigalta iso uutinen: merkittävä muutos ensi kaudelle
- Seagullsille katkera tappio Korisliigassa
- Seagulls ei anna periksi, Kataja jatkaa voittoputkeaan
- Victor Wembanyamalta hurja esitys NBA:ssa
- Lauri Markkasen seura karseassa tappiokierteessä
- Korihait passitti Hongan kesälaitumille
- Kauhajoen Karhun kausi nolosti ohi
- Supertähti Luka Doncic loukkaantui NBA:ssa
- Victor Wembanyama nousee ykköseksi – tältä näyttää MVP-kisa
- LeBron James rikkoi NBA-ennätyksen taas kerran