PeKa lähellä naisten Korisliigan mestaruutta
Naisten Korisliigan finaalien toinen ottelu pelattiin Espoossa. Honka oli pitkään ottelussa kuskin paikalla, mutta lopulta voitto matkasi Kotkaan 82-77. PeKa:lla on mahdollisuus varmistaa Suomen mestaruus torstaina.
Peli-Karhut jatkoi avausjaksolla siitä mihin jäi avausottelussa ja upotti nopeasti kolme kolmosta. Hongan peli asettui uomiinsa vähitellen ja joukkue kiri vieraiden johdon kiinni. Jakson loppupuolella vieraat sortuivat menetyksiin ja tauolle mentiin kotijohdossa 19-16.
Toisella jaksolla joukkueet tekivät pisteitä tasatahtiin. Honka oli parantanut puolustuspelaamistaan huomattavasti avausotteluun verrattuna. Se teki Peli-Karhujen hyökkäämisestä hankalaa, mutta vieraat pysyivät pelissä mukana kaukoheittojen ansiosta. Puoliajalle mentiin kotijohdossa 42-37.
Kolmannella jaksolla kotijoukkueen nuori Henna Sandvik otti isompaa roolia ja upotti pisteitä hyvällä itseluottamuksella. Vieraat kuitenkin hilasivat itsensä takaisin peliin mukaan. Hongan Cierra Dillard loukkasi nilkkansa jakson loppupuolella, mutta kotijoukkue pääsi siitä huolimatta viimeiselle tauolle johdossa 60-56.
Hongan onneksi Dillard pystyi palaamaan kentälle viimeisellä jaksolla. PeKa nousi jälleen kotijoukkueen rinnalle, kun peliä oli jäljellä viisi minuuttia. Seuraavien minuuttien aikana joukkueet tekivät pisteitä vuorotahtiin.
Zykera Rice upotti vapaaheitoillaan kotkalaisjoukkueen pisteen johtoon, kun pelikellossa oli jäljellä 29 sekuntia. Kun Honka ei onnistunut toisessa päässä, pääsi vierasjoukkue lisäämään johtoaan vapaaheittoviivalta. PeKa nappasi ottelusta taisteluvoiton 82-77.
Rice oli jälleen vaikea pideltävä. Hän viimeisteli 31 pistettä ja keräsi kahdeksan levypalloa. Myös Linda-Lotta Lehtoranta ylsi tupla-tuplaan. Hän pussitti 11 pistettä ja jakoi kymmenen koriin johtanutta syöttöä. Tuukkanen kirjautti 22 pistettä ja repi 14 levypalloa. Gabriella Bronson ja Dillard ylsivät 16 pisteeseen.
Kotkalaisjoukkue voi varmistaa kuudennen Suomen mestaruutensa torstaina kotikentällään.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lauri Markkasen kauppaamisesta tuli selkeä arvio
- LeBron James joutuu jouluna töihin – näin kommentoi
- Huoli herää – Lauri Markkanen joutui sivuun
- Tässä on Miikka Muurisen uusi valmentaja
- Lauri Markkanen palasi – vastus oli myrkkyä
- Tyly uutinen Susijengistä – lääkärin moka aiheutti dopingkäryn?
- Tampere tienasi hurjasti koripallon avulla
- Hämmentävä NBA-ottelu – 300 pistettä ylitettiin
- Suomalainen sankarivalmentaja sai lähteä Bayern Münchenistä
- Huolestuttavaa – Lauri Markkanen yhä sivussa
- Korisliigassa pamahti jättiyllätys
- Liettuan NBA-tähdestä tylympi uutinen
- Tyly uutinen Susijengistä – lääkärin moka aiheutti dopingkäryn?
- Lauri Markkanen on taas sivussa – onko syytä huoleen?
- Huoli herää – Lauri Markkanen joutui sivuun
- Hämmentävä NBA-ottelu – 300 pistettä ylitettiin
- Lauri Markkasen kauppaamisesta tuli selkeä arvio
- Huolestuttavaa – Lauri Markkanen yhä sivussa
- NBA:n supertähti todella harvinaiseen lukemaan
- Tässä on Miikka Muurisen uusi valmentaja