Koripallomaailman suurimalle ongelmalle ei näy loppua – FIBA tylysti Euroliigan tossun alla
								
		
		Eurooppalaisen koripallon jo vuosia hiertänyt ongelma FIBA:n ja Euroliigan välillä ei näytä päättyvän. Euroliiga aikoo pitää asemastaan kaikin keinoin kiinni.
Euroliiga on ollut eurooppalaisen koripalloilun seurakilpailujen helmi jo pitkään ja FIBA on yrittänyt iskeä kapuloita rattaisiin kehittämällä oman Mestarien liigansa. Vaikka Mestarien liiga on vuosien varrella kasvattanut sekä arvostustaan että palkintorahojaan, pelaavat maanosan suurimmat ja tärkeimmät seurat Euroliigassa.
Euroliiga vähät välittää FIBA:n kilpailukalenterista, jolloin muun muassa pelataan pelejä päällekkäin maaotteluikkunan kanssa. Tilanne ei ole suotuisa kilpailulliselle koripalloilulle, mutta suurimpia rahahanoja säätelevä Euroliiga vähät välittää FIBA:n agendasta. Bertomeun mukaan Euroliigan pelaajia ei tulla jatkossakaan näkemään FIBA:n maajoukkueikkuinoiden aikana.
– Mielestäni se on heikko keskustelu, sillä ikkuna ei ole tärkein asia maailmassa, sillä mielestäni minun ei tarvitse selittää mitä mieltä olen ikkunoista ja se, että Euroliiga kunnnioittaisi ikkunoita ratkaisi maajoukkuekilpailujen ongelmia, Bertomeu totesi Euroliigan lehdistötilaisuudessa.
Bertomeu painotti vielä asiaa puheessaan myöhemmin.
– Ikkunoiden suhteen keskustelu on hyvin lyhyt. En näe ratkaisua siinä, että Euroliigan joukkueet kunnioittaisivat maajoukkueikkunaa, kun tiedämme etteivät parhaat pelaajat ole kentällä tästä syystä, ja kaikki tietävät ettei FIBA:lla ole ongelmaa tämän suhteen. Joten miksi meidän pitäisi olla osana tätä, Bertomeu tylytti.
Euroliiga on pääosin suljettu sarja, jossa etuoikeus on osakasseuroilla. Lisäksi joillain kansallisilla seuroilla on mahdollisuus päästä mukaan sekä lisäksi organisaatio saattaa jakaa ”villejä kortteja” joillekin seuroille. Tällä hetkellä sarjassa on 13 joukkuetta mukana, mutta muutaman vuoden sisään tavoite on nostaa sarjan joukkuemäärä 18. Bertomeu sulki oven muun muassa FIBA:n järjestämän Mestarien liigan joukkueilta pääsyn Euroliigaan jatkossa.
– Seurat jotka menevät pelaamaan Mestarien liigaan tietävät, etteivät ne koskaan tule pelaamaan Euroliigaa. Jos haluaa pelata Euroliigaa, niin loppupeleissä väärä tie on mennä pelaamaan Mestarien liigaan, sillä se tekee asian mahdottomaksi, Euroliiga-pomo heitti.
Näin ollen näyttää yhä vahvemmin siltä, että Euroliigan ja FIBA:n kädenväännölle ei tule jatkossakaan ratkaisua, joka oikeasti palvelisi koripallon faneja.
	
																													
								
							
			
						
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
 - Osallistu arvontaan.
 - Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin! 
-  
- Palkinto sisältää: 
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
 - suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
 - kahden yön majoituksen aamiaisineen
 - lentokenttäkuljetukset
 
 
 - Palkinto sisältää: 
 
 -  
 
- Lauri Markkasesta ei apua – Utah onkin tappioputkesta
 - Tekikö Susijengi vuoden sykähdyttävimmän urheiluhetken?
 - Lauri Markkanen loistaa – Utahilla synkkenee
 - NBA-tähti sairastui todella vakavasti
 - Susijengin pelaaja kärähti EM-kisoissa?
 - Lauri Markkasella menee lujaa – Utah ei pelleile
 - Susijengi-pelaajan seura rämpii Euroliigassa
 - Lauri Markkanen rikkoi viisikymppisen – tekoa ällistellään
 - Awak Kuier jatkaa vahvassa iskussa
 - Tuomas Iisalo sai NBA-joukkueensa skarppaamaan
 
- Susijengin pelaaja kärähti EM-kisoissa?
 - Lauri Markkasella menee lujaa – Utah ei pelleile
 - Susijengi-pelaajan seura rämpii Euroliigassa
 - NBA-tähti sairastui todella vakavasti
 - Lauri Markkanen rikkoi viisikymppisen – tekoa ällistellään
 - Tekikö Susijengi vuoden sykähdyttävimmän urheiluhetken?
 - Lauri Markkanen loistaa – Utahilla synkkenee
 - Lauri Markkasesta ei apua – Utah onkin tappioputkesta