Awak Kuierilta häikäisevä temppu – ”Ei hän niitä huvikseen tee”
Suomi koki Urhea-hallissa sunnuntaina pelatussa harjoitusmaaottelussa katkeran tappion. Saksa voitti Susiladiesin viimeisen sekunnin korinsa myötä pistein 91-90.
Joka tapauksessa Susiladies pesi hienosti kasvojaan kahden Ranskalta saamansa selkäsaunan jälkeen. Saksa edustaa Euroopan parempaa tasoa, mistä osoituksena sillä on paikka Pariisin olympiakisojen koripalloturnauksessa.
Suomen tähtipelaaja Awak Kuier heitti ottelussa peräti 36 pistettä. Hän esitti myös upean up and under -liikkeen.
–Olen nähnyt tuon liikkeen aikaisemminkin. Häneltä itseltään. Ensimmäisessä Ranska-pelissä oli vastaavanlainen up and under -suoritus, joka taisi olla kolmen pisteen heitto. On hänellä noita kikkapussissa. Ei hän niitä huvikseen tee, vaan yleensä heittokellossa on aika vähän aikaa. Hyvä, että on pelaaja, joka noita pystyy tekemään, kommentoi valmentaja Jussi Laakso Kuierin temppua Koripalloliiton tiedotteessa.
Suomalaisista vahvan ottelun pelasi myös Sara Bejedi. Hän heitti 23 pistettä.
– Varmasti yleisölle äärimmäisen viihdyttävä ottelu. Saksa on erittäin hyvä koripallojoukkue. Siinä on ihan selkeästi syy, miksi he ovat olympialaisissa. Heillä on hyviä pelaajia, selkeä rakenne, miten he pelaa isojen pelaajien kautta ja heistä myös näkee, että he ovat pelanneet ja harjoitelleet paljon yhdessä, kommentoi Suomen päävalmentaja Ilkka Palviainen vastustajaa.
Palviaista ilahdutti, että suunnitelma ottelun kääntämisestä oli lähellä toteutua.
– Me oltiin koko ajan muutaman pinnan jäljessä. Syyt siihen, miksi alakynnessä, niin Saksa käytti kokoaan tehokkaasti hyödykseen, sai hyökkäyslevypallojen kautta toisia heittoja ja helppoja koreja korin alta. Luotettiin, että meidän liikkuvammat pelaajat pystyy kääntämään ottelun meille. Lähellä se oli, mutta ei kuitenkaan. Jatkoaika oli enemmän tai vähemmän kolikonheittoa ja nyt se kääntyi Saksalle.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Upea uran lopetus: Kyle Lowry lopettaa seurassa, johon toi ensimmäisen mestaruuden
- NBA Summer league: Utah Jazz ja Memphis Grizzlies kohtasivat
- Siirto varmistui: onko tässä itäisen konferenssin mestarisuosikki?
- YLE: Suomen maajoukkuepelaaja kärähti – nyt saatiin lisätietoa
- NBA-pelaaja paljasti – finaalien alla tulleen mysteerivamman taustalla suru-uutinen
- Susijengi sai köniin Ranskalta – 18-vuotias superlupaus avasi pistetilinsä
- Siirtopommi: Keski-Suomen sarjanousija hankki huippusentterin
- Awak Kuierilta jälleen parempia otteita
- Tällä kokoonpanolla Suomi lähtee Ranskaa vastaan
- NBA Summer League: Utah Jazzin uusi takamies väläytteli hurjaa potentiaalia
- Siirtopommi: Keski-Suomen sarjanousija hankki huippusentterin
- Nyt on nopeaa toimintaa – kaksi Korisliigan joukkuetta jo valmiina kauteen
- Nyt jysähti! Kesän suurin yllätyssiirto vie supertähden muualle
- Tätä asiaa Lauri Markkanen ihmetteli Susijengin ottelussa – ”Vähän turhauduin”
- Tällä kokoonpanolla Suomi lähtee Ranskaa vastaan
- Susijengi kaatoi Unkarin – näin suoriutuivat suomalaistähdet
- Utah Jazz teki merkittävän muutoksen – avainpelaaja kaupattiin
- YLE: Suomen maajoukkuepelaaja kärähti – nyt saatiin lisätietoa
- Siirtoikkuna aukesi – Los Angeles Lakers laittoi rahat haisemaan
- LeBron Jamesin agentti paljasti supertähden suunnitelmat