Peliaikaa luvassa kaikille pelaajille

Susijengi pelaa kolmessa päivässä kolme peliä Liettuan turnauksessa. Ensimmäinen otteluista on jo takana ja tänään alkuillasta käydään toinen, kun Susijengin vastustajaksi tulee Tshekki. Päävalmentaja Henrik Dettmann pitää tiukassa ottelutahdissa Suomen vahvuutena laajaa pelaajarinkiä.
Keskiviikon Liettua-ottelussa Dettmann pyöritti penkkiä ahkerasti ja se hieman sekoitti Susijengin rytmiä. Dettmann ei ole kuitenkaan tilanteesta huolissaan.
– Meidän pitää uskaltaa antautua pelaamiseen tilanne kerrallaan eikä miettiä, jaksammeko loppuun asti. Keskiviikkona joukkueen pelirytmi hieman kärsi käyttäessämme laajaa rotaatiota, mutta samalla nämä ovat joukkueen kaksi vahvuutta: penkki ja joukkue, Dettmann arvioi Koripalloliiton sivuilla.
Dettmannin mukaan turnauksen aikana jokainen peluri saa näyttöpaikkansa.
– Osa pelaajistamme hakee vielä rytmiään, mutta viimeistään perjantaihin mennessä kaikille saadaan niin paljon peliaikaa, että rytmi löytyy, Dettmann kaavailee.
Suomen kokeneeseen kaartiin kuuluva Teemu Rannikko ennakoi kovaa Tshekki-ottelua.
– Nopea palautuminen edessä ja torstaina tulee taas erilainen vastustaja vastaan. Tshekki on ottanut meidän tavoin isoja harppauksia viime vuosien aikana. Heillä on konkarit mukana, mutta myös nuoret ovat antaneet merkkejä joukkueen uudesta tulemisesta. Keskiviikon Venäjä-voitto kertoo aika paljon, arvioi Rannikko torstain vastustajaa.
Suomen ja Tshekin ottelu alkaa kello 16.50 ja se on nähtävissä suorana lähetyksenä Sportotv.lt-sivuilta.
- Susiladies viimeisiin EM-karsintoihin ilman Awak Kuieria
- NBA:ssa nähtiin jättikauppa – Kyrie Irving jättää Brooklynin
- Susijengin tykittäjät iskivät kovia pisteitä
- Susiladiesin pelaajat hyvässä iskussa maaotteluihin
- NBA-yössä yllätystappioita
- Karhu voitti siirretyn jännitysnäytelmän
- Naisten Korisliigassa kärkitaistelu tiivistyi
- NBA-pelaajat viettivät korijuhlia
- Korisliigan ottelu jouduttiin perumaan harvinaisen syyn vuoksi
- Lauri Markkasen tupla-tupla laiha lohtu
- Nämä NBA:n supertähdet Lauri Markkanen päihitti matkalla tähdistöotteluun
- Näin Jazzin päävalmentaja kommentoi Lauri Markkasen valintaa – ”Hän ansaitsee sen”
- Giannis Antetokounmpo täräytti jälleen 50 pistettä rikki – NBA-ottelu meni tappeluksi
- Lauri Markkanen valittiin tähdistöotteluun
- Lauri Markkanen jatkoi hurjaa putkeaan – Utah paranteli asemiaan
- Lauri Markkanen myönsi ehtineensä jo huolestua – ”Hermoja raastava tilanne”
- LeBron James nousi kaikkien aikojen listalla ja lähestyy piste-ennätystä
- Lauri Markkasen tupla-tupla laiha lohtu
- NBA:ssa nähtiin jättikauppa – Kyrie Irving jättää Brooklynin
- NBA-pelaajat viettivät korijuhlia